Zrealizowałyśmy ostatnią wakacyjną edycję szkolenia „Świadome wspieranie rozwoju małego dziecka”. Z rozmysłem piszę w liczbie mnogiej, bo uczestniczki tego szkolenia były niezwykle aktywne, zaangażowanie i pełne twórczych pomysłów w zakresie propagowania wiedzy o rozwoju dziecka. Storytelling o ptaszku z plasteliny od razu uświadomił słuchaczkom, że optymalne wspieranie rozwoju małego dziecka nawet przez bardzo zaangażowanych i troskliwych rodziców nie jest sprawą oczywistą i prostą.
Tak, jak zaplanowałam, przeprowadziłam więcej zajęć warsztatowych. To był dobry pomysł. W szczególności trening komunikacji bardzo wciągnął uczestniczki do działania. Doświadczenie na sobie, jak trudny może być komunikat werbalny, mimo że dotyczy prostych i powszechnie znanych rzeczy, był dla wszystkich odkryciem. Grupa świetnie zidentyfikowała problem komunikacyjny i zalazła rozwiązanie. Posypała się lawina wniosków dotyczących, jak można poprawić komunikację rodzic-dziecko. Wnioski z tego eksperymentu można z powodzeniem stosować, jeśli chce się polepszyć komunikację i relację z innymi członkami rodziny, nie tylko z dzieckiem.
Strefa najbliższego rozwoju to zagadnienie bardzo ważne i obszerne. Podczas szkolenia omówiłam główne założenia Teorii Lwa Wygotskiego. Zainteresowanie tematem było duże, dlatego postanowiłam w najbliższym wpisie blogowym rozwinąć temat i napiszę o metodzie diagnozowania tej strefy. Podam sporo przykładów z życia wziętych, jak pomagać dziecku rozszerzać jego strefę najbliższego rozwoju.
8 komentarze do “Wakacyjna edycja szkolenia”
Jestem bardzo zadowolona z warsztatów, z poznanych treści a w szczególności z formy przekazywania wiedzy. Zawiłe treści przedstawione w prosty sposób od razu dały się przyjaźnie przyswoić. Nie spodziewałam się, że w codziennej komunikacji może występować tyle zgrzytów, co uświadomiło mi jedno z zadań poznanych na warsztatach. Warto jest skupić się na postrzeganiu innych ludzi, w tym szczególnie zwrócić uwagę na sposób patrzenia i rozumienia małego dziecka. To, co nam się wydaje proste dla młodego umysłu może mieć kompletnie inne znaczenie. Bardzo dziękuję za tak wspaniale doświadczenia i gorąco polecam wszystkim stać się uczestnikiem kolejnych warsztatów!
Dziękuję za udział w szkoleniu i za ten komentarz. By móc skutecznie oddziaływać na rozwój dziecka, to faktycznie, najpierw trzeba posiąść umiejętność komunikowania się z dzieckiem. Myślę, że w przyszłych szkoleniach będzie pojawiać się więcej treningów komunikacji.
Pani Moniko było wspaniale! Bardzo ładną salę wybrała Pani i akurat dopisała nam pogoda 🙂
A co do warsztatów to super części retoryczne. No i te ćwiczenia komunikacji dały do myślenia…
Bardzo mi się podobało!
Cieszę się, że Pani jest zadowolona. Zachęcam do śledzenia mojej strony. Od września będą propozycje nowych szkoleń. Pozdrawiam.
Czy będą szkolenia albo warsztaty dla ojców?
Jestem w trakcie opracowywania programu do takiego szkolenia. Od jakiegoś czasu docierają do mnie informacje o potrzebie takich szkoleń, zwłaszcza dla ojców, którzy realnie mają tylko kilka godzin w ciągu tygodnia dla swojego dziecka. Są tym sfrustrowani, bo chcieliby ten czas wykorzystać najlepiej do budowania dobrej relacji ze swoim maluszkiem. Chcą odciążać mamy i sensownie bawić się ze swoim dzieckiem. Ja ze swej strony chciałabym wzmocnić ich przekonanie o wartości ich kompetencji rodzicielskich. Wielu z nich nie docenia, jak dużo wartościowych rzeczy robią dla swoich pociech i jak ogromne ważna jest rola ojca w rozwoju dziecka. Będą specjalne warsztaty dla tatusiów.
Kiedy można się spodziewać tych szkoleń?
Proszę śledzić fanpage na fb: Bawię Uczę Doradzam. Tam we wrześniu pojawią się posty o tematyce takich szkoleń. Szczegółowe informacje pojawią się na tej stronie w ofercie. Przewiduję, że szkolenia dla ojców wystartują w październiku tego roku. Zapraszam.