Zrealizowałyśmy ostatnią wakacyjną edycję szkolenia „Świadome wspieranie rozwoju małego dziecka”. Z rozmysłem piszę w liczbie mnogiej, bo uczestniczki tego szkolenia były niezwykle aktywne, zaangażowanie i pełne twórczych pomysłów w zakresie propagowania wiedzy o rozwoju dziecka. Storytelling o ptaszku z plasteliny od razu uświadomił słuchaczkom, że optymalne wspieranie rozwoju małego dziecka nawet przez bardzo zaangażowanych i troskliwych rodziców nie jest sprawą oczywistą i prostą.

Tak, jak zaplanowałam, przeprowadziłam więcej zajęć warsztatowych. To był dobry pomysł. W szczególności trening komunikacji bardzo wciągnął uczestniczki do działania. Doświadczenie na sobie, jak trudny może być komunikat werbalny, mimo że dotyczy prostych i powszechnie znanych rzeczy, był dla wszystkich odkryciem. Grupa świetnie zidentyfikowała problem komunikacyjny i zalazła rozwiązanie. Posypała się lawina wniosków dotyczących, jak można poprawić komunikację rodzic-dziecko. Wnioski z tego eksperymentu można z powodzeniem stosować, jeśli chce się polepszyć komunikację i relację z innymi członkami rodziny, nie tylko z dzieckiem.

Strefa najbliższego rozwoju to zagadnienie bardzo ważne i obszerne. Podczas szkolenia omówiłam główne założenia Teorii Lwa Wygotskiego. Zainteresowanie tematem było duże, dlatego postanowiłam w najbliższym wpisie blogowym rozwinąć temat i napiszę o metodzie diagnozowania tej strefy. Podam sporo przykładów z życia wziętych, jak pomagać dziecku rozszerzać jego strefę najbliższego rozwoju.

 

 

Udostępnij:

8 komentarze do “Wakacyjna edycja szkolenia

 • Marta

  Jestem bardzo zadowolona z warsztatów, z poznanych treści a w szczególności z formy przekazywania wiedzy. Zawiłe treści przedstawione w prosty sposób od razu dały się przyjaźnie przyswoić. Nie spodziewałam się, że w codziennej komunikacji może występować tyle zgrzytów, co uświadomiło mi jedno z zadań poznanych na warsztatach. Warto jest skupić się na postrzeganiu innych ludzi, w tym szczególnie zwrócić uwagę na sposób patrzenia i rozumienia małego dziecka. To, co nam się wydaje proste dla młodego umysłu może mieć kompletnie inne znaczenie. Bardzo dziękuję za tak wspaniale doświadczenia i gorąco polecam wszystkim stać się uczestnikiem kolejnych warsztatów!

  Odpowiedz
  • Monika Paczkowska

   Dziękuję za udział w szkoleniu i za ten komentarz. By móc skutecznie oddziaływać na rozwój dziecka, to faktycznie, najpierw trzeba posiąść umiejętność komunikowania się z dzieckiem. Myślę, że w przyszłych szkoleniach będzie pojawiać się więcej treningów komunikacji.

   Odpowiedz
 • Kinga

  Pani Moniko było wspaniale! Bardzo ładną salę wybrała Pani i akurat dopisała nam pogoda 🙂
  A co do warsztatów to super części retoryczne. No i te ćwiczenia komunikacji dały do myślenia…
  Bardzo mi się podobało!

  Odpowiedz
  • Monika Paczkowska

   Cieszę się, że Pani jest zadowolona. Zachęcam do śledzenia mojej strony. Od września będą propozycje nowych szkoleń. Pozdrawiam.

   Odpowiedz
 • Tom

  Czy będą szkolenia albo warsztaty dla ojców?

  Odpowiedz
  • Monika Paczkowska

   Jestem w trakcie opracowywania programu do takiego szkolenia. Od jakiegoś czasu docierają do mnie informacje o potrzebie takich szkoleń, zwłaszcza dla ojców, którzy realnie mają tylko kilka godzin w ciągu tygodnia dla swojego dziecka. Są tym sfrustrowani, bo chcieliby ten czas wykorzystać najlepiej do budowania dobrej relacji ze swoim maluszkiem. Chcą odciążać mamy i sensownie bawić się ze swoim dzieckiem. Ja ze swej strony chciałabym wzmocnić ich przekonanie o wartości ich kompetencji rodzicielskich. Wielu z nich nie docenia, jak dużo wartościowych rzeczy robią dla swoich pociech i jak ogromne ważna jest rola ojca w rozwoju dziecka. Będą specjalne warsztaty dla tatusiów.

   Odpowiedz
 • Tom

  Kiedy można się spodziewać tych szkoleń?

  Odpowiedz
  • Monika Paczkowska

   Proszę śledzić fanpage na fb: Bawię Uczę Doradzam. Tam we wrześniu pojawią się posty o tematyce takich szkoleń. Szczegółowe informacje pojawią się na tej stronie w ofercie. Przewiduję, że szkolenia dla ojców wystartują w październiku tego roku. Zapraszam.

   Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.