Ciastolina, młodsza siostra plasteliny, daje wprost nieograniczone możliwości tworzenia kształtów płaskich i przestrzennych. Podobna jest do plasteliny, ale jest jednak bardziej od niej elastyczna. Doskonale nadaje się do zabawy wyciskarkami i różnymi foremkami do nadawania ciastolinie kształtów. Ciastolina musi być przechowywana w zamkniętym pojemniku, ponieważ ta masa dość szybko wysycha, przez co skraca się jej żywotność. Ciastoliny nie trzeba zmiękczać przed zabawą, ponieważ jest ona plastyczna cały czas. Co ważne, nie brudzi rąk.

Długie, jesienne i zimowe, ciemne popołudnia wymuszają nieco na rodzicach zorganizowanie fajnych zabaw w domu. Wykonanie domowej ciastoliny razem z dzieckiem jest propozycją atrakcyjnej aktywności, która w równym stopniu bawi, co i rozwija sprawności dziecka. Rodzicowi, natomiast daje wiele satysfakcji.

Oto przepis:

Przygotuj:
* garnek
* 2 szklanki mąki pszennej
* 2 szklanki wody
* 1 szklankę soli
* 2 łyżki oleju
* 1 łyżkę proszku do pieczenia
* barwniki spożywcze

Wymieszaj składniki w garnku. Podgrzewaj to wszystko na małym ogniu, cały czas mieszając. Trzeba uważać, bo łatwo się przypala. Masa jest gotowa, gdy zacznie odchodzić od ścian garnka i tworzyć zbitą kulę. Po ostudzeniu podziel na części, dodaj barwnika i wyrabiaj, tak długo, aż uzyskasz pożądany kolor ciastoliny.

Zabawa zaczyna się już na etapie przygotowywania ciastoliny. Rodzic staję się czarodziejem, który wyczarowuje w garnku magiczną substancję. Do wyrabiania koloru ciastoliny zapraszaj #dziecko. Niech też ma swój udział w tej magicznej przygodzie. Poczuje się ważne i będzie podążało za Twoimi poleceniami. Jego koncentracja uwagi w warunkach zabawowych będzie się utrzymywała być może dłużnej, niż zwykle. Jest to naturalny trening koncentracji uwagi.
Fantazjom nie będzie końca, gdy pokażesz swojemu skarbowi, jak nieprawdopodobne kształty i wzory możecie wspólnie tworzyć. Dobrze jest przy takim lepieniu wymyślić jakąś historyjkę. Powstające kształty rozwijają fabułę, a fabuła wskazuje, co trzeba ulepić. Jest to bardzo dobre ćwiczenie rozwijające abstrakcyjne myślenie i doskonali umiejętność swobodnego wypowiadania się. Wzbogaca słownictwo bierne i czynne dziecka.
Korzyści dla motoryki małej, czyli sprawności rączek, jak również dla koordynacji wzrokowo-ruchowej, są nie do przecenienia. Doskonalą się sprawności, które dadzą podstawę do następnych umiejętności niezbędnych w przedszkolu i w szkole. Spędzony wspólnie czas jest świetną inwestycją w budowanie dobrej relacji rodzic-dziecko.
Życzę fantastycznej przygody, zabawy i nauki z ciastoliną.

 

Udostępnij:

1 komentarz do “Domowa ciastolina to przygoda, zabawa i nauka”

  • Pawel

    Sprawdzilem bez barwników i też byla fajna zabawa. Polecam:-)

    Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.