W wielu regionach zima sprzyja, by skorzystać z jej uroków. Myślę, że pamiętacie ze swojego dzieciństwa zimową zabawę – „Orzełki”, „Aniołki”, różnie to się nazywało. Zabawa znana od pokoleń. Wciąż sprawia frajdę maluchom. Ma w sobie coś z owocu zakazanego, no bo jak można tarzać się w śniegu bezkarnie. Nie wiem, czy zdajecie sobie sprawę, ale taka zabawa ma liczne walory terapeutyczne. Sprzyja prawidłowemu rozwojowi dzieci.

Zachęcajcie swoje dzieci do tego zimowego szaleństwa. Sami się przyłączcie. Myślę, że na dorosłych podziała to odstresowująco.

Rzecz oczywista, trzeba zadbać o bezpieczeństwo, czyli wybrać odpowiednie miejsce, założyć ubrania nieprzemakalne, zabezpieczające termicznie. W razie zamoczenia się, trzeba mieć przygotowany plan na szybkie przebranie się.

Radość ze wspólnej zabawy i wszystkie inne korzyści są bezcenne. Śnieżna zima bywa krótka.

Znalazłam 10 powodów, dla których warto robić aniołki na śniegu. Dokładam odnośniki, dla tych którzy chcieli by dowiedzieć się więcej o świadomym wspieraniu rozwoju dzieci przy okazji dzisiejszego tematu.

1. Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu poprawia kondycję, zwiększa wydolność oddechową. Buduje odporność dziecka. http://www.dzieckokreatywne.pl/2018/08/04/aktywnosc-fizyczna-od-urodzenia-to-wazny-filar-dobrego-rozwoju-dziecka/

2. Robienie orzełków na śniegu jest jedną spośród wielu zabaw terapeutycznych proponowaną przez N. C. Kepharta. Metoda N. C. Kepharta jest stosowana w procesie terapeutycznym przy zaburzeniach funkcji percepcyjno-motorycznych.

3. Kontakt z naturą. https://www.facebook.com/dzieckokreatywne/posts/710687142628193

4. Rozciąganie obręczy barkowej sprzyja budowaniu prawidłowej postawy ciała. Przeciwdziała plecom okrągłym i tendencji do garbienia się.

5. Ćwiczenie rozmachowe wzięte z terapii ręki, usprawni motorykę w obrębie kończyny górnej. To przyda się bardzo, kiedy dziecko podejmie naukę pisania.

6. Ćwiczenie symetryczne wzięte z integracji bilateralnej, będzie sprzyjało rozwijaniu wielu umiejętności potrzebnych w przedszkolu, szkole i dorosłym życiu. http://www.dzieckokreatywne.pl/2018/11/21/koordynacja-bilateralna-co-to-takiego-i-co-umozliwia/

7. Doświadczanie konsystencji, oporu i temperatury śniegu jest elementem diety sensorycznej. http://www.dzieckokreatywne.pl/2018/12/27/25-dzieciecych-zabaw-stymulujacych-czucie-powierzchniowe/http://www.dzieckokreatywne.pl/2019/01/03/25-dzieciecych-zabaw-stymulujacych-czucie-glebokie/

8. Wykonywanie świadomych sekwencji ruchu (plecy i głowa leżą wciśnięte w śnieg; ręce i nogi w wyproście wykonują ruch) sprzyja budowaniu prawidłowego schematu ciała. http://www.dzieckokreatywne.pl/2018/09/20/czym-jest-schemat-ciala/

9. Trening myślenia abstrakcyjnego poprzez analizę efektów wizualnych na śniegu. (Czy jest to bardziej aniołek, czy orzełek, a może coś innego?)

10. Czas aktywnie spędzony z najbliższymi, wspólna zabawa z innymi dziećmi, to budowanie prawidłowych relacji społecznych. http://www.dzieckokreatywne.pl/2018/07/05/czyzby-potrzeba-dzieciecej-zabawy-pozostawala-z-nami-na-zawsze/

Jeśli przyjdą Wam na myśl jeszcze inne zalety takiej zabawy, to napiszcie koniecznie o tym w komentarzach.

Źródło:

 • Klaudia Piotrowska Madej, Agnieszka Żychowicz, Smart Hand Model, Gdańsk 2017
 • Jean Ayres, Dziecko, a integracja sensoryczna, Gdańsk 2015
 • Weronika Sherborne, Ruch rozwijający, Warszawa 2002
 • Maria Borkowska, Kinga Wagh, Integracja sensoryczna na co dzień, Warszawa 2010
Udostępnij:

2 komentarze do “Róbcie “Aniołki” – 10 powodów, dla których warto!

 • Adrian

  Kurcze, nigdy aż tak nie analizowałem aniołka na śniegu, po prostu pozwalam córce się bawić i to wydaje mi się najważniejsze 🙂 ale można też po Waszemu, bardziej naukowo. Fajny wpis pozdrowienia!

  Odpowiedz
  • Monika Paczkowska

   Rodzice, instynktownie i od pokoleń, wiedzą co jet dobre dla ich dzieci. Dzieciaki również instynktownie podążają za wrażeniami, których potrzebują. Nauka daje wyjaśnienie, dlaczego tak się dzieje.

   Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.