Alpaki to zwierzęta wielbłądowate, które w warunkach naturalnych żyją w Ameryce Południowej, głównie w Peru, Ekwadorze, Boliwii i północnym Chile. Ich naturalnym klimatem jest suche upalne lato i mroźna zima. Takie warunki wygenerowały wyjątkowy rodzaj sierści. Hodowcy określają ją jako chłodzącą latem, a grzejącą zimą. Sympatyczne alpaki szybko aklimatyzowały się do życia w naszym kraju.

Są to zwierzęta z natury spokojne, przyjacielskie, cierpliwe. Lubią towarzystwo ludzi i chętnie uczą się jedzenia z ręki i chodzenia na smyczy. Do alpakoterapii, czyli terapii z udziałem alpak wybiera się osobniki najbardziej inteligentne i z łagodnym temperamentem. Ich walorem terapeutycznym jest nie tylko sympatyczny wygląd i interakcja z człowiekiem, ale również wyjątkowe futro. Zanurzenie dłoni i buszowanie w delikatnym, gęstym runie alpak jest absolutnie cudownym doznaniem, zabawa z nimi i dotykanie ich staje się zmysłową przyjemnością. Pojedyncze włókna rosną niemal prostopadle do powierzchni ciała zwierzęcia, mają nierównomierną długość i znaczną karbikowatość, czyli naturalną falistość. Ich sierść sprawia wrażenie bardzo gęstego i delikatnego dywanu typu shaggy. Dostarcza dużej porcji wrażeń sensorycznych, głownie dotykowych.

Terapia z udziałem alpak poprawia aktywność człowieka w sferach: społecznej, poznawczej, fizycznej i społecznej. Polecana jest dla osób z nerwicą, depresją, zaburzeniami lękowymi oraz z chorobami psychicznymi. Daje dobre efekty jako terapia wspomagająca w pracy z dziećmi ze spektrum autyzmu, ADHD, Mózgowym Porażeniem Dziecięcym i innymi niepełnosprawnościami. Spacer z alpakami na smyczy to niezwykła motywacja do zrealizowania marszobiegów i relaksujący kontakt z naturą. Osobiście zrealizowałam taką sesję wraz z grupą przyjaciół i polecam wszystkim jako doskonały pomysł na pożyteczne spędzenie wolnego czasu. Podczas takiego spaceru nie przestawałam myśleć: Co by tu zrobić, żeby mieć swoje alpaki? Kontakt z nimi jest naprawdę miłym i ekscytującym doświadczeniem. Niestety, moje pomysły nie zrealizowały się, jak dotychczas. Jeśli kiedyś będę miała farmę, to na pewno będą na niej alpaki.

Alpaki są wyjątkowo łatwe do utrzymania w warunkach hodowlanych, łatwo się adoptują i nie wyrządzają wielu szkód. Są uznane za zwierzęta ekologiczne. W wysokim stopniu przyswajają wartość energetyczną swojego pokarmu, a obornik wykorzystuje się jako naturalny nawóz. Wyjątkowa sierść alpak jest materiałem do wyrobu włókna, które zawiera naturalny tłuszcz i nie wymaga środków chemicznych do prania. Różnorodność kolorystyczna runa alpak daje okazję do rezygnacji ze sztucznych barwników.

Wełnę alpak pozyskuje się wyłącznie poprzez coroczne strzyżenie zdrowych i silnych zwierząt i jest jednym z najrzadszych i najbardziej poszukiwanych materiałów włókienniczych na świecie. Wyroby z wełny alpak są ekologiczne i wysoko cenione przez użytkowników. Swoją ogromną popularność zawdzięczają całkowitej antyalergiczności i odporności na działanie roztoczy. Są niezwykle lekkie i jednocześnie zachowują właściwości termiczne. Osoby mające problemy ze snem poszukują pościeli wykonanej z takiej właśnie wełny.

W Polsce jest coraz więcej hodowców alpak i zazwyczaj są otwarci na gości przybywających jako grupy zorganizowane oraz jako indywidualni goście, czyli rodziny z dziećmi, które chcą zobaczyć, dotknąć, pokarmić lub pospacerować z alpaką na smyczy. Od hodowców dostaniecie wiele ciekawostek o tych wyjątkowych zwierzętach.

Posiadanie nawet malutkich zwierzątek domowych korzystnie wpływa na rozwój dzieci. O tym, w następnej publikacji.

Źródło:

  • Agata Maria Kokocińska przy współpracy z Tadeuszem Kaletą i Dorotą Lewczuk, Zooterapia z elementami etologii, Kraków 2017
  • https://www.alpakarium.net/
Udostępnij:

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.