Zastanawialiście się, co zrobić, żeby codzienna zabawa Twojego dziecka była bardziej wartościowa, przynosiła lepsze efekty edukacyjne, pomagała w pełni relaksować się dziecku i optymalnie wspierała jego rozwój? Jest kilka prostych sposobów, by uzyskać ten efekt. Podpowiem, jak przygotować otoczenie – dom, by stał się bardziej przyjazny jako miejsce zabaw oraz jaka powinna być rola dorosłych w tych sytuacjach.


1.Wyeliminuj możliwie wszystkie dystraktory, czyli tzw. rozpraszacze.

Wyłącz telewizor, ogranicz niepotrzebne dźwięki z innych urządzeń digitalnych, zamknij okna, jeśli z zewnątrz dobiega hałas. Dziecko lepiej skupi się na swojej zabawie i będzie miało chęci na eksperymenty z zabawą według pomysłów, które ma w swojej głowie

2. Nie podawaj gotowych odpowiedzi.

Daj dziecku szansę na budowanie swojej niezależności. Bądź w gotowości do pomocy, ale nie wyrabiaj nawyku, że przy byle trudności dostanie od Ciebie podpowiedź. Pozwól mu samemu rozwiązywać problemy – zagadki.

3. Daj szansę na inicjowanie zabawy przez dziecko.

Jeśli dziecko zechce się z Tobą bawić w sklep, to nie neguj pomysłu i nie reżyseruj tej zabawy. Dziecko było z Tobą w supermarkecie wiele razy i dobrze wie jak bawić się w sklep.

4. Podążaj za dzieckiem.

Jeśli twój maluszek nagle zmieni całą koncepcję zabawy, czasem nawet kilka razy, nie przejmuj się. Bądź otwarta na jego nowe pomysły, chociaż wydawać Ci się mogą dziwne. Obserwuj i podążaj za jego inicjatywą. Granice bezpieczeństwa są oczywiście świętą zasadą.

5. Minimalizuj bałagan, ale nie kosztem aktywności dziecka.

Jeśli twój mały artysta uwielbia malować farbami, rysować kredkami, nie zabraniaj. Jeśli po ostatnim razie było wszystko wokół pomazane, to lepiej przygotuj przestań do takiej zabawy. Wyznacz miejsce, zaproponuj fartuch, połóż blisko papierowy ręcznik lub wilgotne chusteczki. Akceptuj koszty rozwoju swojego skarba.

6. Chwal swoje dziecko.

Nie żałuj pochwał i uznania dla tego w co i jak się bawi twój słodziak. Pokażesz mu w ten sposób, jak wielką wartość ma jego samodzielna aktywność zabawowa. Takie pozytywne wzmocnienia wspierają rozwój i są ważne w budowaniu poczucia wartości.

7. Nie przeszkadzaj.

Jeśli dziecko jest skupione na swojej zabawie, nie przerywaj jej. Posiłek, podanie leku, wyjście na spacer mogą poczekać. Zwłaszcza, że nie będą musiały długo czekać. Koncentracja uwagi maluszka jest bardzo krótko, zwykle kilka minut. Warto pozwolić mu ćwiczyć wydłużanie tej umiejętności. Jest bardzo ważna.

8. Bądź.

Usiądź blisko dziecka lub przynajmniej bądź w tym samym pomieszczeniu. Dasz mu poczucie bezpieczeństwa i to, że ono samo jest ważne dla Ciebie.

9. Pozwól mu być liderem zabawy.

Jeśli zaprosi Cię do wspólnej zabawy, dołącz. Wejdź w rolę, którą Ci wyznaczyło. Pozwól mu być liderem. Dzieci to uwielbiają. Zaskoczy Cię jego kreatywność.

źrodło:

  • Klaudia Piotrowska Madej, Agnieszka Żychowicz, Smart Hand Model, Gdańsk 2017
  • Maria Borkowska, Kinga Wagh, Integracja sensoryczna na co dzień, Warszawa 2010
  • Claire Russell, ABC, Spring issue, March-July 2019, issue 48

Udostępnij:

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.