W naszym kręgu kulturowym ogromne znaczenie mają Święta Wielkanocy. Czas przygotowań, zazwyczaj bardzo intensywny, bywa utrapieniem. Dzieci przeszkadzają i niestety często rodzice dają im to odczuć. Kto przygotowywał rodzinne święta, zajmując się jednocześnie małymi dziećmi, wie jakie to jest wyzwanie. Coraz częściej słychać opinie, żeby nie powinniśmy przesadzać z porządkami i nie wariować na punkcie zakupów czy gotowania, bo nie oto chodzi w święta. Pójdę krok dalej i zachęcę, żebyście nie zapomnieli, że ten czas może być źródłem wielu doświadczeń, cennych dla pomyślnego rozwoju Waszego dziecka.

Dziecko uczy się przez obserwację. Patrzy na rodziców, którzy przed świętami zaczynaj się zachowywać nieco inaczej. Jeśli włączycie je do przygotowań, będą miały okazję doświadczać wielu interesujących i korzystnych dla swojego rozwoju wrażeń.

Towarzysząc przy zakupach, dziecko, poznaje nazwy produktów, obserwuje je, śledzi proces kupowania, bez względu, czy jesteście w małym sklepiku, czy w dużym supermarkecie.

Wspólne gotowanie, to super zabawa i cała masa korzyści dla dziecka. 5 głównych powodów, dla których warto gotować z dzieckiem, znajdziecie we wcześniejszej publikacji.

Porządki wiosenne, to nie tylko poznawanie nowych czynności i obiektów, ale również ćwiczenie nowych umiejętności i sprawności. To wdrażanie do pracy zespołowej, planowanie pracy, nauka odpowiedzialności za powierzone zadanie.

Dekoracje świąteczne to zajęcia plastyczne, techniczne, zabawa kolorami i fakturami. Małe rączki doskonalą swoją sprawność, a małe główki wymyślają nowe pomysły. Malowanie pisanek zdarza się raz w roku i to jest ekscytujące.

Dziecko poznaje nowe zabawy: szukanie pisanek, które ukrył zajączek lub staropolską zabawę „Na wybitki”. Ta stara zabawa polega na toczeniu po stole pisanek lub kraszanek, albo stukaniu nimi o siebie i sprawdzaniu ich wytrzymałości. Wygrywa ten, którego jajko nie pęknie.  Śmigus-dyngus może byś niesamowitą frajdą. Warto małemu dziecku wytłumaczyć o co chodzi w Lany Poniedziałek, zanim zacznie się szaleństwo lania wodą.

Poznanie tradycji ludowych jest ważnym elementem tworzenia tożsamości kulturowej dziecka, która jest ważna i leży u podłoża sprawnego funkcjonowania emocjonalnego i społecznego w dorosłym życiu. Tradycje i obrzędy religijne równie silnie budują poczucie przynależności do konkretnego kręgu kulturowego.

Okres świąteczny to czas intensywnych spotkań i wydarzeń rodzinnych oraz towarzyskich. Dzieci obserwują dorosłych i od nich biorą wzorce zachowań społecznych. Rodzice, niestety, nie mają dni wolnych od wychowania swoich dzieci, one zawsze obserwują i uczą się.

Bywa, że w ferworze przygotowań łatwo o zdenerwowanie, irytację i złość, warto przeżywać to przy dzieciach. Idealny rodzic nie istnieje. One podpatrują, jak my dorośli radzimy sobie z trudnymi emocjami. To cenna lekcja dla nich.
Każde święta to czas budowania więzi emocjonalnych z dalszymi członkami rodziny, poznawanie ich. Święta to, przede wszystkim, okazja do wyrażania sobie ciepłych uczuć i serdecznych życzeń. Tego uczymy dzieci w czasie świąt w sposób zupełnie naturalny i to jest cenne.

Życzę dużo serdeczności i radości w czasie Świąt Wielkiej Nocy!

źrodło:

 • Renata Hryń-Kuśmierek, Zuzanna Śliwa, Encyklopedia tradycji polskich, 1990 r.
Udostępnij:

2 komentarze do “Co świąteczny czas daje małym dzieciom?

 • Aga H

  Bardzo przyjemnie poczytać! Święta to wspaniały okres. Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Monika Paczkowska

   Bardzo dziękuję. Myślę, że niektóre przemyślenia mogą być przydatne również poza świętami.

   Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.