Przez całą ciążę kobieta przygotowuje się do porodu i do macierzyńskiego wyzwania. Pierwsze tygodnie po narodzinach dziecka są wyjątkowe dla całej rodziny, a w szczególności dla młodej mamy. Tradycyjne układy społeczne wypracowały model wsparcia dla kobiet w połogu. Zwyczajowo w tym okresie pomagały kobiety z najbliższej rodziny i sąsiedztwa. Ludzie kiedyś żyli w ustabilizowanych układach demograficznych i według zakorzenionych zwyczajów. Każdy wiedział jaką ma rolę do odegrania w sytuacji pojawienia się nowego dziecka w rodzinie. Zmieniły się układy społeczne. Rodziny żyją w rozproszeniu. Są sytuacje, kiedy w wyniku dużej odległości od najbliższych lub braku więzi z nimi, albo dlatego, że rodzina nie istnieje, młodzi rodzice sięgają po pomoc douli  poporodowej.

Doula  (czyt. dula) w połogu lub doula poporodowa (ang. postnatal doula), to osoba, dla której jeszcze nie wypracowało naszej rodzimej nazwy, ponieważ jest zjawiskiem całkiem nowym.

Nie spotkałam jeszcze z mężczyzny w roli douli. Taką rolę pełni kobieta. Nie musi być spokrewniona lub w jakikolwiek sposób związana z rodziną. Jest wykształcona, świadoma i doświadczona własnym macierzyństwem. Nie jest siłą medyczną. Jej główmy zadaniem jest ciągła pomoc młodej mamie w bezpiecznej transformacji od porodu do realnie samodzielnego macierzyństwa.

Początek macierzyństwa bywa niezwykle trudny. Jest nieprzewidywalny. Przynosi zmęczenie, presje, frustracje. Kobieta jest narażona na wahania hormonalne, zmiany nastroju, poczucie rutyny i izolacji. Bywa bezradna i załamana. Wizyty położnej po porodzie są bardzo pomocne i należy skorzystać w pełni z wiedzy i instruktarzu fachowej, medycznej pomocy.

Dula poporodowa jest osobą, która, będzie asystentką i pomocą dla początkującej mamy w pierwszych kilku tygodniach po porodzie. Będzie ją wspierać swoim doświadczeniem, wykaże zrozumienie i wesprze w podstawowych zadaniach codziennego życia. Jej priorytetem będzie zadbanie o dobre samopoczucie swojej podopiecznej. Będzie ją wspierać w zwykłych działaniach, a jednocześnie zostawi jej przestrzeń do modelowania swojego macierzyństwa według jej potrzeb. Doula z dużą empatią i cierpliwością będzie zachęcać i wspierać swoją podopieczną w drodze do jej samodzielności i samowystarczalności. Zmiany fizyczne i psychiczne w początkach macierzyństwa bywają ignorowane. To błąd.
W razie objawów depresji poporodowej lub post-traumatycznych reakcji, doula zareaguje na czas i pomoże sięgnąć po pomoc medyczną. Kobieta w tym okresie nie powinna zostawać sama, bez wsparcia. Doula nie tylko zajmie się domem, ale pomoże w początkach karmienia piersią, pomoże przejść na alternatywne karmienie, jeśli zaistnieje taka konieczność. Wszystko to odbędzie się przy emocjonalnym wsparciu, bez presji i w komfortowych okolicznościach dla mamy i dziecka. W towarzystwie douli młoda mama nabierze pewności siebie co do swoich umiejętności rodzicielskich. To przełoży się na jej lepsze samopoczucie i ogólne lepsze funkcjonowanie.

Przykładowy dzień z doulą:

Z samego rana do domu, w którym jest dzidziuś, przybywa doula. Nie ocenia bałaganu, który najczęściej zastaje. Nastawia czajnik, przygotowuje ciepły napój – herbatę, kawę lub czekoladę dla mamy. W między czasie wykonuje niezbędne domowe roboty. Nastawi zmywarkę, rozwiesi i nastawi pranie. Zamówi zakupy przez internet. Ważne jest, żeby między obiema kobietami powstała pozytywna relacja. Powinny znaleźć czas na wspólną herbatkę i pogaduchy. Jeśli mama potrzebuje relaksującej kąpieli lub spokojnego snu, doula w tym czasie zajmie się dzieckiem.

Organizm kobiety potrzebuje około 6 tygodni od porodu, aby fizycznie i psychicznie zregenerować swoje siły. W tym czasie należy dać początkującej mamie wsparcie i poczucie bezpieczeństwa. Doula jest na to rozwiązaniem.

Obecnie, w Polsce, doula jako asystentka kobiety w ciąży i podczas porodu, został wpisana na oficjalną listę zawodów. W 2011 powstała pierwsza w naszym kraju organizacja- Stowarzyszenie Dula w Polsce, a rok później zyskała członkostwo w międzynarodowym European Doula Network.  W 2015 otworzone pierwsze roczne Studium dla Doul w Wielkopolskiej Szkole Medycznej.

Co raz trudniej o tradycyjny model rodziny wielopokoleniowej, mieszkającej nieopodal, gotowej nieść pomoc. Zawodowa doula spełnia potrzeby bliskości, wsparcia, pomocy i rady młodym rodzicom w najważniejszym momencie ich życia, w czasie, kiedy rodzi się ich dziecko.

źrodło:

  • ABC Spring issue 48, March-July 2019

Udostępnij:

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.