Budowanie relacji z nowonarodzonym dzieckiem to tworzenie pewnego rodzaju dostrojenia między rodzicem a noworodkiem. To szczególna więź, która ma ogromne znaczenie dla pomyślnego rozwoju dziecka.

Zanim dziecko przyjdzie na świat, rodzice czynią wielkie przygotowania, by ich skarb miał wszystko, czego będzie potrzebował w pierwszych dniach życia. Po za ogromną ilością ubranek, kosmetyków, sprzętów i urządzeń ułatwiających funkcjonowanie młodym rodzicom, warto zaplanować budowanie więzi emocjonalnej z maleństwem, która zaowocuje dostrojeniem, czyli intuicyjnym, wzajemnym zrozumieniem i komunikacją.

Istnieje wiele sposobów na tworzenie tej wyjątkowej relacji. Prawdopodobnie każdy rodzic wypracowuje sobie własny system nawiązywania kontaktu ze swoim maleństwem. Pragnę podzielić się z Wami trzema sprawdzonymi i skutecznymi sposobami budowania relacji z noworodkiem.

Skin to skin

Dotyk ciała mamy i noworodka daje maleństwu poczucie bezpieczeństwa i pełen komfort fizyczny w zakresie temperatury, dotyku i nastroju. Bariera ubrań pozbawia kontakt dwojga najbliższych sobie osób pewnej wyjątkowości i skuteczności w budowaniu relacji. Ta metoda jest zalecana obojgu rodzicom. Bezpośredni kontakt ze skórą ojca to poznawanie przez zapach, temperaturę, dotyk, swoistą specyfikę ruchu. Tata w pewnym momencie stanie się osobą ważniejszą w życiu dziecka niż mama. Warto, by ich relacja tworzyła się od pierwszych chwil życia maluszka. Świetną okazją do zastosowanie tej metody jest wspólna kąpiel. Przebywanie w wodzie wraz z najbliższą osobą jest szczęśliwym momentem dziecka. Być może przypomina mu się okres bycia w brzuszku mamy.

Noszenie

Noszenie noworodka jest absolutnie naturalną potrzebą mamy i dziecka. 9 wcześniejszych miesięcy tak właśnie spędzali większość swojego wspólnego czasu. Noworodki noszone 3 godziny dziennie lub więcej mniej płaczą. Noszenie to także kołysanie we wszystkich kierunkach. Jeśli potrzebujecie mieć wolne ręce, spróbujcie noszenia w chuście. Wymieniajcie się, trochę nosi mama, trochę nosi tata. Wtedy wszyscy będą szczęśliwi. Noszenie to spora porcja wrażeń sensorycznych, które są potrzebne do prawidłowego rozwoju mózgu.

Rozmowa

Rozmawiajcie ze swoim maleństwem od samego początku. Ono zanim się urodziło już rozpoznawało głos mamy i innych osób. Budujcie tę relację dalej. Teraz dziecko, wprawdzie niebyt doskonale, ale z każdym dniem lepiej, dostrzega wzrokiem mimikę osoby, która z nim najczęściej przebywa. Obserwacja twarzy rozmówcy ma zasadniczą rolę w budowaniu umiejętności komunikacji i mowy. Możecie mówić do dziecka o wszystkim: o tym co dzisiaj będziecie robić, co was spotkało, jak bardzo podoba Wam się wszystko w Waszym dzidziusiu, o tym, że je właśnie przewijacie, kąpiecie, karmicie, przytulacie. Dźwięk, modulacja głosu, nastrój wokół Waszej rozmowy są bardzo miłym przeżyciem dla maleństwa.

Źródło:

Broszura instruktarzowa Small Acorn, samallacorn co.uk.; 2019

Udostępnij:

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.