Do drugiego roku życia myślenie dziecka pozostaje na poziomie sensoryczno-motorycznym. Od tego czasu rozpoczyna się zdolność myślenia przedoperacyjnego. Dziecko ma trudność w odróżnianiu fikcji od prawdy. To czas świata baśni i myślenia magicznego. Dziecko dopiero uczy się rozpoznawać zagrożenia i skutki pewnych zachowań i działań.

Od około 7 roku życia dziecko wchodzi na wyższy poziom myślenia. Rozpoczyna myślenie operacyjnie. Zaczyna w pełni rozumieć i posługiwać się symbolami. Odróżnia fikcję od prawdy.

To jest czas, kiedy urządzenia elektroniczne mogą być w wykorzystane jako źródło informacji. Jedną z kompetencji kluczowych, jaką kształtuje się podczas edukacji to kompetencje informatyczne. Korzystanie z najnowocześniejszych technologii jest wtedy niezstąpione.

Szkoły, na miarę swoich możliwości, poradzą sobie z zadaniami kształtowania kompetencji kluczowych.

Jak rodzice mogą wesprzeć dzieci w odkrywaniu świata wirtualnego?

Dziecko uczy się przez naśladowanie. Rodzice są obserwowanie podczas korzystania z urządzeń elektronicznych częściej, niż by im to się wydawało. Trzeba dziecku pokazywać do czego służy smartfon, tablet, laptop. Po co są różne aplikacje. Dorośli załatwiają bardzo poważne sprawy dzięki tym urządzeniom, ale również jest to sposób na rozrywkę i kontakt z innymi ludźmi.

Kiedy pozwolić na korzystanie z mediów społecznościowych?

Dostęp do mediów społecznościowych powinni mieć ludzie, którzy umieją funkcjonować w prawdziwej grupie społecznej. Jeśli w rodzinie dziecka rozmawia się o emocjach, szanuje się odmienne zdanie, rozumie przeżycia innych, młody człowiek potrafi kulturalnie i ze zrozumieniem traktować ludzi ze swojego otoczenia, to jest dobry start w dorosłe życie. Po takim naturalnym treningu umiejętności interakcji międzyludzkich nastolatek może rozpocząć poznawanie i poruszanie się po wirtualnych społecznościach. Bez pewnego poziomu dojrzałości społecznej dziecko jest narażone na wielorakie zagrożenia jakie niesie ze sobą świat wirtualny.

Czas korzystania z urządzeń cyfrowych ma wpływ na układ kostno-szkieletowy. Wymuszona pozycja utrzymywania przez długi czas nienaturalnie pochylonej do przodu głowy niesie fatalne następstwa zdrowotne. Tak ustawiona głowa, która waży średnio 5,5 kg, może powodować nacisk na szyję od 12 do 27 kg. Na skutki nie czeka się długo. Pojawiają się bóle szyi i karku, chroniczne bóle głowy, napięcia i sztywność okolic karku, ból nadgarstków i łokci oraz skrzywienie kręgosłupa.

Konstruktorzy mają za zadanie stworzyć taką formę urządzenia, która będzie ergonomiczna. Ta branża zaskoczy nas niejednym innowacyjnym rozwiązaniem. Mam nadzieję, że będzie to udoskonalenia sprzyjające zdrowiu człowieka.

źrodło:

Udostępnij:

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.