Magia Świąt Bożego Narodzenia jest wyjątkowa.

Czas przygotowań, zazwyczaj bardzo intensywny, bywa trudny dla wszystkich domowników. Dzieci przeszkadzają i niestety często rodzice dają im to odczuć. Kto przygotowywał rodzinne święta, zajmując się jednocześnie małymi dziećmi, wie jakie to jest wyzwanie. Wszyscy wiemy, żeby nie powinniśmy przesadzać z porządkami i nie wariować na punkcie zakupów czy gotowania, bo nie oto chodzi w święta. Niby to wiemy, ale trudno jest wyrwać się z przyzwyczajeń.

Mimo całego zamieszania ten czas może być źródłem wielu edukacyjnych doświadczeń. Warto wykorzystać przedświąteczną krzątaninę i dać dziecku okazję do poznania niecodziennych sytuacji. Pamiętajmy, że dziecko uczy się przez obserwację. Patrzy na rodziców, którzy przed świętami zaczynaj się zachowywać nieco inaczej. Jeśli włączycie je do przygotowań, będą miały okazję doświadczać wielu interesujących i korzystnych dla swojego rozwoju wrażeń.

Zakupy

Towarzysząc przy zakupach, dziecko, poznaje nazwy produktów, obserwuje je, śledzi proces kupowania, bez względu, czy jesteście w małym sklepiku, czy w dużym supermarkecie. To dobra okazja, żeby pokazać maluchom do czego w praktyce służy internet. Starsze dzieci mogą dokonywać planowania wydatków.

Gotowanie

Zachęcajcie dzieci do wspólnego gotowania. To super zabawa i cała masa korzyści dla malucha. 5 głównych powodów, dla których warto gotować z dzieckiem, znajdziecie we wcześniejszej publikacji.

Sprzątanie

Porządki, najmniej lubiana robota przedświąteczna, może stać się polem edukacyjnym. To nie tylko poznawanie nowych czynności i obiektów, ale również ćwiczenie nowych umiejętności i sprawności. To wdrażanie do pracy zespołowej, planowanie pracy, nauka odpowiedzialności za powierzone zadanie. To wdrażanie najmłodszych do samodzielnego sprzątania.

Dekoracje

Kolejna edukacyjna przestrzeń to wykonanie dekoracji świątecznych. To są przecież zajęcia plastyczne, techniczne, zabawa kolorami i fakturami. Małe rączki doskonalą swoją sprawność, a małe główki wymyślają nowe pomysły. Niektóre dzieci będą asystowały przy przygotowywaniu i pakowaniu prezentów. To będzie okazja do zdobywania wielu kolejnych umiejętności społecznych i manualnych.

Tradycje

Dziecko poznaje nowe sytuacje, zabawy, piosenki związane ze starą tradycją. Prezenty znalezione pod choinką lub wizyta Świętego Mikołaja, wędrujący kolędnicy, śpiewający pastorałki czy kolędy, szopki, świąteczne dania i wyjątkową atmosfera przy wigilijnym a później świątecznym stole to doświadczenia jedyne w swoim rodzaju. Nie zastąpią ich żadne żłobkowe, przedszkolne czy szkolne uroczystości. Autentyczne przeżycia są możliwe jedynie w bliskości swojej rodziny. To bardzo zacieśnia więzi między najbliższymi.

Poznanie tradycji ludowych jest ważnym elementem tworzenia tożsamości kulturowej dziecka, która jest ważna i leży u podłoża sprawnego funkcjonowania emocjonalnego i społecznego w dorosłym życiu. Szczególnego znaczenia nabiera to dla dzieci, które mieszkają poza granicami kraju pochodzenia swoich rodziców. Tradycje i obrzędy religijne równie silnie budują poczucie przynależności do konkretnego kręgu kulturowego, rozwijają kompetencje językowe.

Relacje

Okres świąteczny to czas intensywnych spotkań i wydarzeń rodzinnych oraz towarzyskich. Dzieci obserwują dorosłych i od nich biorą wzorce zachowań. To okazja do przećwiczenia wielu umiejętności społecznych, np. zachowanie przy stole, wręczanie i odbieranie prezentów. Każde święta to czas budowania więzi z dalszymi członkami rodziny, poznawanie ich. Rodzice, niestety, nie mają dni wolnych od wychowania swoich dzieci, one zawsze obserwują i uczą się.

Emocje

Bywa, że w ferworze przygotowań łatwo o zdenerwowanie, irytację i złość. Idealny rodzic nie istnieje. Nasze pociechy podpatrują, jak my dorośli radzimy sobie z trudnymi emocjami. Warto przeżywać je przy dzieciach i rozmawiać o emocjach. To cenna lekcja dla nich.
Święta to, przede wszystkim, okazja do wyrażania sobie ciepłych uczuć i serdecznych życzeń. Tego uczymy dzieci w czasie świąt w sposób zupełnie naturalny.

Życzę dużo rodzinnego ciepła i radości w czasie Świąt Bożego Narodzenia!

źrodło:

  • Renata Hryń-Kuśmierek, Zuzanna Śliwa, Encyklopedia tradycji polskich, 1990 r.
Udostępnij:

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.