Wiosna to dobry moment, by rozpocząć planowanie wyboru przedszkola. Za chwilę ruszy rekrutacja. Gąszcz przepisów i mnogość opcji czasem utrudniają podjęcie wyboru placówki przedszkolnej i realizację procedury rekrutacji.

Szczegółowe informacje o rekrutacji znajdziesz na stronie internetowej wybranego przedszkola lub na stronie twojego urzędu miasta lub gminy.

Podrzucam kilka informacji, które pomogą rodzicom, którzy robią to po raz pierwszy.

Do jakich placówek można rekrutować ?

Prawo oświatowe określa, że wychowanie przedszkolne jest realizowane w:

  1. w przedszkolach
  2. w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz
  3. w innych formach kształcenia przedszkolnego, czyli:
  • w punktach przedszkolnych
  • w zespołach wychowania przedszkolnego

Wymienione placówki mogą być publiczne lub niepubliczne.

Przeanalizujcie ofertę przedszkola, poczytajcie opinie innych rodziców. Skorzystajcie z Dni Otwartych. Sprawdźcie kwalifikacje kadry pedagogicznej, pytajcie dyrektora o wszystko, co was interesuje. To w ich ręce oddacie największy skarb swojego życia.

Prawo wskazuje, że wychowaniem przedszkolnym mogą już być objęte dzieci, które w roku kalendarzowym skończą 3 lata, w którym rozpoczyna się edukacja przedszkolna. W szczególnych przypadkach wychowaniem przedszkolnym może być objęte dziecko, które ukończy 2,5 roku życia.

Dziecko w przedszkolu ma prawo przebywać do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończy 7 lat. Dzieci, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego mogą pozostać przedszkolakami o 2 lata dłużej. Dla tych dzieci istnieje prawna możliwość odraczania obowiązku szkolnego.

Co się dzieje, gdy zabraknie miejsca w placówce ?

Rodzice aplikują o przyjęcie dziecka do wybranej przez siebie placówki publicznej. Czasem okazuje się, że liczba dzieci zgłoszonych przewyższa możliwości danej placówki. W takim przypadku dyrektor przedszkola lub szkoły podstawowej informuje o fakcie wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Włodarz regionu jest obowiązany pisemnie wskazać rodzicom inne publiczne przedszkole, oddział przedszkolny w publicznej szkole podstawowej lub w innej publicznej formie wychowania przedszkolnego.

Przepisy ogólne prawa oświatowego dają możliwość wskazanie przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta odpowiednie niepubliczne przedszkole, oddział przedszkolny w niepublicznej szkole podstawowej albo inną niepubliczną formę wychowania przedszkolnego.

Taką pisemną informację rodzice powinni otrzymać, nie później niż przed rozpoczęciem postępowania uzupełniającego. Lokalizacja wskazanej placówki powinna być jak najbliższa placówki, o którą starali się rodzice.

Jeśli dziecko realizuje wychowanie przedszkolne we wskazanej placówce przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta i rodzice zamierzają kontynuować to w kolejnym roku szkolnym, powinni zgłosić ten zamiar.  Wniosek o zamiarze kontynuowania wychowania przedszkolnego w niepublicznym przedszkolu lub oddziale przedszkolnym w niepublicznej szkole podstawowej należy zgłosić 7 dni przed terminem rozpoczynającym rekrutację w danym roku szkolnym.

Odpowiedni włodarz gminy jest obowiązany wskazać pisemnie miejsce, w którym dziecko może kontynuować wychowanie przedszkolne.

W następnym wpisie znajdziecie praktyczne informacje o obowiązkowym rocznym przygotowaniu przedszkolnym sześciolatków.

Źródło:

https://www.infor.pl/akt-prawny/DZU.2017.007.0000059,ustawa-prawo-oswiatowe.html
https://samorzad.infor.pl/sektor/zadania/oswiata/670802,Inne-formy-wychowania-przedszkolnego-wyjasnienia-MEN.html
Udostępnij:

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.