Dinozaury i mini wulkan to propozycja wspólnej zabawa dziecka i rodzica. Niektóre maluszki fascynują się pradawnym światem dinozaurów. Znają na pamięć nazwy tych niesamowitych zwierząt. Z pomocą figurek prastarych gadów potrafią inscenizować ich życie pełne przygód. Dzieci bawiąc się w ten sposób rozwijają fantazję, słownictwo, wiedzę przyrodniczą. Stają się kreatywne.

Jeśli chcecie dołączyć do zabawy swoich dzieci, zaproponujcie zrobienie kilku elementów dekoracji świata dinozaurów.

Zróbcie mini las z epoki wielkich gadów.

Na podstawkach z plasteliny ustawcie liście paproci, papirusu lub innej rośliny przypominającej drzewa z mezozoiku. Dla przypomnienia, rosły wtedy wielkie paprocie, skrzypy, drzewa iglaste, mchy a pod koniec tej ery pojawiły się kwiaty. Można umieścić kilka suchych rozgałęzionych patyków, które będą grały rolę uschniętych drzew.

Największą atrakcją scenografii świata dinozaurów będzie, bez wątpienia, wulkan.

Jak zrobić wulkan w wersji mini?

Przygotuj:

  • Wąską szklankę lub inne naczynie w kształcie walca
  • Wiadro ziemi (około 10 Litrów)
  • Kilka kamieni, patyków i innych naturalnych materiałów
  • Ocet spirytusowy
  • Sodę oczyszczoną

Podwórko będzie najlepszym miejscem do wykonania wulkanu.

Chętni mogą zrobić to również w domu. Sprawdziłam osobiście. Frajda jest niesamowita. Trochę więcej sprzątania. Piasek spod mebli wydobywał się jeszcze przez jakiś czas, mimo starannego odkurzania. Warto było.

Ziemia powinna być wilgotna, żeby łatwo można było z niej formułować stożek.

Napełniamy wiadro ziemią i wykonujemy ruch taki jak przy robieniu babki z piasku.

Wielką babkę z ziemi okładamy kamykami lub innymi naturalnymi elementami typu muszelki lub patyki.

Na środku stożka robimy otwór, w którym zmieścimy szklankę. Możemy ją zastąpić innym naczyniem w kształcie walca wykonanym z plastiku lub metalu. Szło przy nacisku może pęknąć.

W trakcie wciskania w otwór okrągłego naczynia nasza góra wulkaniczna może nieco zniekształcić się. Nic nie szkodzi. Stare góry wulkaniczne nie są idealne.

Otoczenie wulkanu wzbogacamy imitacjami pradawnych roślin i figurkami dinozaurów. Można użyć gotowych lub wykonać je z mas plastycznych.

Do szklanki wsypujemy pół opakowania sody oczyszczonej. Dolewamy pół szklanki octu spirytusowego. Następuje reakcja chemiczna pomiędzy obiema substancjami, która wyzwala dużą objętość piany. Spieniony płyn gwałtowanie wydobywa się ze szczytu naszego wulkanu i rozlewa się niczym lawa po stoku góry. Dinozaury muszą uciekać! 😉

Co dalej będzie się działo?

To już zależy od Was.

Historia, którą wymyślicie wspólnie z dziećmi będzie waszą wspaniałą kreatywną opowieścią, którą możecie wielokrotnie powtarzać i rozbudowywać.

Zabawa dostarcza wielu ekscytujących wrażeń. Rozbudza ciekawość dziecka. Rozwija jego kreatywność. Uczy współpracy z innymi. Ćwiczy cierpliwości w dążeniu do zaplanowanego celu. Cementuje dobre relacje rodzica z dzieckiem. Jest niezapomniana przygodą.

Udostępnij:

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.