Nie mogłam się oprzeć i tekst o kredkach musiał być kolorowy. 😉
1.

Rysowanie kredkami po powierzchniach o wyrazistych fakturach. Rysowanie na chropowatym betonie lub na tekturze falistej da ciekawy efekt wizualny. Korzyścią dodatkową będą doświadczenia sensoryczne w zakresie odczuwania głębokiego w obrębie dłoni oraz trening kontroli napięcia mięśni kończyny górnej. Łatwo można wyobrazić sobie, że takie rysowanie to jednak jest wyzwanie. Dla dziecka jest interesującym doświadczeniem.

2.

Zabawa w labirynty. Z różnej długości kredek można budować labirynty. Najlepiej robić to na podłogowej wykładzinie lub dywanie. Takie labirynty mogą posłużyć jako baza do innych zabaw, np.: dmuchanie przez słomkę i prowadzenie w ten sposób przez labirynt piórka, piłeczki pingpongowej lub innego lekkiego przedmiotu. Dziecko doskonali precyzję ruchów ręki, koordynację wzrokowo-ruchową, wykonuje ćwiczenia kontrolujące oddech.

3.

Wieloboki i wielościany. Z kredek ołówkowych można konstruować budowle przestrzenne. Spoiwem może być plastelina. Formy stworzone przez dziecko można wykorzystać do zabaw rozwijających kreatywność. Dziecko może podawać skojarzenia i wymyślać zastosowania do powstałych wieloboków i wielościanów.

4.

Segregowanie kredek. to zabawa rozwijająca spostrzegawczość i myślenie. Kredki można segregować według różnych kryteriów: kolorów, grubości, długości, gatunku. To dobra okazja do wprowadzania nawyku porządkowania otoczenia dziecka. Warto, żeby kredki miały swoje pojemniki i ustalone miejsce do przechowywania.

5.

Rysowanie szeroką powierzchnią. Taka technika sprawdza się przy kredkach świecowych, kostkowych, kulkowych lub tzw. kamykach. Rysowanie „bokiem” daje dużo frajdy i zachęca dziecko do eksperymentowania i poszukiwania nowych technik plastycznych.

6.

Wykorzystanie kredek w nowych dla dziecka technikach plastycznych. Wprowadzaj swojego małego artystę w takie techniki jak: batik czy obrysowywanie kleksa. Kleks na papierze wykonany farbą lub tuszem powinien być uzupełniony o dorysowane elementy, tak by powstała ciekawa kompozycja.  Jeśli uznasz, że twoje dziecko jest gotowe, pokaż mu jak działa kredka wirtualna w komputerze w specjalnych aplikacjach.

7.

Produkcja kredek zapachowych. Ze starych połamanych kredek świecowych można wykonać domowym sposobem kredki wielokolorowe i zapachowe. Dokładny przepis znajdziecie tutaj.

8.

Kredki mogą posłużyć do gry w bierki. Taka zabawa doskonali sprawność manualną, zwłaszcza precyzyjne ruchy dłoni, ćwiczy cierpliwość i radzenie sobie z przegraną. To okazja do wspólnej zabawy dla wielu osób.

źródła:

  • Maria Borkowska, Kinga Wagh, Integracja sensoryczna na co dzień, Warszawa 2010
  • https://www.nhs.uk/start4life
  • Stefan Szuman, Sztuka dziecka, O sztuce i wychowaniu estetycznym, Warszawa 1990
Udostępnij:

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.