Na początku rodzice a zwłaszcza mama jest całym światem dla dziecka. Jej obecność daje poczucie bezpieczeństwa i niesie ulgę we wszystkich pojawiających się zagrożeniach. Tak teoretycznie powinno być.
Z czasem dziecko zaczyna mieć coraz częstszy kontakt z nowymi zjawiskami i osobami. Niektóre z nich mogą powodować lęk. Każda nowa sytuacja sprzyja obawom. Niekiedy strach przed konkretnymi obiektami utrzymuje się w sposób uporczywy.
Jak może rodzic pomóc dziecku poradzić sobie z taką sytuacją?
Oto 10 praktycznych wskazówek:
- Opowiedz historię ze swojego życia, kiedy czegoś się bałaś. Dokładne nazwij i określ uczucia jakie ci wtedy towarzyszyły. Zachęć dziecko, by opowiedziało ci swoją podobną historię.
- Jeśli oglądacie bajki, skupcie się na bohaterze, który czegoś się boi. Zatrzymajcie film w momencie, w którym widać minę przestraszonej postaci. Porozmawiacie o jego mimice i emocjach, które przeżywa. Omówcie sytuację, która jest straszna dla bohatera. To może być dobry punkt wyjścia, żeby dziecko opowiedziało o swoich trudnych sytuacjach i przeżyciach.
- Pobawcie się w strojenie min i zgadywankę, co oznacza dana mina. Rozpoznawanie emocji i sposobów ich wyrażania pomagają zrozumieć co dzieje się z człowiekiem, gdy przeżywa silne emocje.
- Narysujcie wspólnie, najlepiej by było, gdyby dziecko samodzielnie narysowało najstraszniejszego potwora. Następnie dorysujcie mu zabawne elementy, tak by osłabić jego straszny wizerunek.
- Wykorzystaj zabawy w role. Wprowadź postać, która się czegoś boi. Pozwól dziecku spontanicznie rozmawiać z tą postacią. Zaobserwuj, co dziecko będzie do niego mówiło.
- Historyjki obrazkowe można uzupełnić o wątek strachu. Obserwuj, jak dziecko radzi sobie ze strachem bohatera historyjki. W jaki sposób usiłuje mu pomóc. Ucząc się schematów rozwiązywania problemów, będzie mu łatwiej przenieść je na swoje życie.
- Zastosuj technikę bajkoterapeutyczną i przeczytaj z maluchem książeczkę, w której bohater przeżywa trudne lękowe sytuacje i znajduje rozwiązanie swoich problemów. Porozmawiajcie o tym, jak bohater książkowy poradził sobie z lękiem.
- Zorganizujcie sobie warsztaty plastyczne. Zachęć dziecko, by narysowało lub namalowało „Lęk”. Nie oceniaj. Porozmawiaj o pracy dziecka pozostając raczej w roli słuchacza.
- Zabawcie się w teatrzyk lalkowy. Twoja postać nich czegoś konkretnego się boi. Postać prowadzona przez dziecko nich udziela jej rad i wskazówek, jak poradzić sobie z lękiem..
- Zastosuj metodę ekspozycji. Małymi krokami, w sytuacji kontrolowanej pozwól dziecku doświadczać tego co wywołuje u niego lęk. Jest szansa, że dzięki tym zabiegom dziecko nauczy się rozpoznawać swoje reakcje i będzie potrafiło nad nimi zapanować. Należy postępować ostrożnie, żeby nie pogłębić lęków.
Źródła:
P. Stallard; Czujesz tak, jak myślisz. Praktyczne zastosowanie terapii poznawczo-behawioralnej w pracy zdziećmi i młodzieżą; Wyd: Zyski i spółka; Poznań 2006
Ch. A. Padesky, D. Greenberger; Umysł pod nastrojem. Zmień nastrój poprzez zmianę sposobu myślenia. Wyd: U. J. Kraków 2006
Najnowsze komentarze