Każda rodzina powinna zaspokajać potrzeby swoich członków, nie tylko podstawowe, ale również te wyższe. Specyficzny i charakterystyczny sposób, w jaki to robi, tworzy klimat życia rodzinnego. Podając za literaturą fachową, elementami tego klimatu są: więzy rodzinne, mity rodzinne, atmosfera życia rodzinnego a także kultura duchowa, materialna i pedagogiczna rodziców.

W tym materiale poświęcę więcej uwagi kulturze pedagogicznej rodziców. Nazwałam to zjawisko mocą pedagogiczną, bo w istocie rodzice mają wielką moc w tym zakresie. Czasem nie uświadamiają jej sobie lub nie doceniają jej sprawczości.

Kultura pedagogiczna rodziców stanowi część ogólnej kultury społeczeństwa. Za J. Maciaszkową można powiedzieć, że jest to „zdolność do reagowania w sytuacjach wychowawczych, zgodnego z potrzebami dziecka, określona przez wiedzę, system wartości, norm (…), połączona ze świadomością celów wychowania i umiejętnością oddziaływania wychowawczego w zakresie metod i środków wychowawczych.„

Kulturę pedagogiczną rodziców tworzą trzy główne elementy:

  • Świadomość wychowawcza

Rodzice spostrzegają dziecko jako odrębną osobę, która ma swoje możliwości i potrzeby. Wychowanie traktują jako świadomą zaplanowaną działalność. Stosują pozytywne metody wychowawcze. Odrzucają tresurę i obojętność.

  • Umiejętność nawiązania relacji wychowawczej

Zbudowana więź emocjonalna między rodzicem i dzieckiem będzie służyła działaniom wychowawczym. Podstawą takiej relacji jest miłość. Czasem to wielkie uczucie może przesłaniać prawdę o dziecku. Jak budować relację z dzieckiem, kiedy zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę, odpowiedzi i praktyczne wskazówki znajdziecie w filmie: “Dobre relacje rodzica z dzieckiem”. Zachęcam do obejrzenia. 🙂

  • Wiedza pedagogiczna

Nie ma jednej recepty na dobre wychowanie dziecka. W wyniku badań pedagogicznych, socjologicznych, psychologicznych z wykorzystaniem metod obrazowania mózgu, powstają nowe koncepcje wychowawcze. Warto śledzić rozwój nauki w tym zakresie i czerpać przydatne informacje. Sprawdzone i potwierdzone czynniki skutecznego wychowania to przede wszystkim obecność wychowawcza obojga rodziców. Ich oddziaływania powinna cechować: stałość, konsekwencja, jednolitość oraz umiejętność stosowania metod i środków wychowawczych. Należy uwzględnić predyspozycje dziecka i zastosować indywidualizację.

Każdy zaangażowany rodzic w rozwój swojego dziecka powinien ustawicznie poszerzać swoją wiedzę w zakresie pedagogiki. Znajomość zasad i sposobów oddziaływań pedagogicznych pozwala rodzicom unikać błędów i sprawniej osiągać cele wychowawcze.

Żywię wielką nadzieję, że blog, który prowadzę od ponad trzech lat oraz oferta moich usług na stronie dzieckokreatywne.pl służy Państwu wsparciem, by rozwijać w sobie rodzicielską moc pedagogiczną.  

źródła:

Janina Maciaszkowa; O współżyciu w rodzinie; Nasza Księgarnia; Warszawa;1980

Lidia Cierpiałkowska; Helena Sęk; Psychologia kliniczna; PWN; Warszawa; 2019

Udostępnij:

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.