laughter-laugh-fun-mom.jpg

Niekorzystne schematy myślenia i działania, które potrafią rujnować życie dorosłego człowieka, swój początek biorą z dzieciństwa. Autorefleksja rodziców dotycząca osobistych dziecięcych doświadczeń pomaga pozytywnie wspierać rozwój następnego pokolenia. Wrażliwość i samoświadomość opiekunów dotycząca własnych kompetencji wychowawczych są najlepszym gwarantem dobrego wpływu na rozwój emocjonalny dzieci.

Tym razem przyjrzyjmy się obszarowi dotyczącemu samodyscypliny oraz radzenia sobie z frustracją.

Przyczyną problemów w tym obszarze mogą być wczesne doświadczenia z dzieciństwa. Powstają one przeważnie, gdy rodzice nadmiernie usiłują budować poczucie wartości swojego dziecka. Robią to dość nieumiejętnie, bo po przez wbijanie swojej pociechy w poczucie bycia kimś wyjątkowym i lepszym od innych. Trudno stwierdzić, co powoduje rodzicami. Może są to nieprzepracowane własne kompleksy lub całkowity brak obiektywizmu tłumaczony ogromną miłością do dziecka. Powody mogą być bardzo złożone. Często sięgają schematów wyniesionych z własnego rodzinnego domu.

Innym źródłem zjawiska niskiej tolerancji na frustrację, kłopotów z samodyscypliną oraz trudności z realizacją celów jest nie określenie przez rodziców granic dla postępowania dziecka. Inaczej można to określić barak zdrowej dyscypliny lub próby bezstresowego wychowania.

Przy okazji, nie istnieje coś takiego jak wychowanie bezstresowe. Życie jest sumą stresów i to od samego momentu urodzenia. Zasadniczo stres jest niezbędny do przeżycia. Niektóre jego formy są destrukcyjne, Ale to temat na inny wpis. Umiejętność radzenia sobie ze stresem powinna być trenowana od najmłodszych lat. Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się nieco więcej o tym jak wspierać dziecko w tym zakresie.

Wracam do schematów, będących efektem błędów wychowawczych popełnionych wobec dzieci. Schematy te mogą zagościć na stałe w już dorosłych umysłach.

Schemat wyolbrzymionego „Ja”

Masz przekonanie o swojej wyższości nad innymi ludźmi. Czujesz się jako osoba będąca ponad ogólnymi zasadami funkcjonowania społecznego. To może doprowadzać do licznych konfliktów w tym z wymiarem sprawiedliwości. Masz skłonność do rywalizacji, manipulacji, wywierania nacisku, aby sprawy toczyły się po twojej myśli. Masz trudności z empatią i inteligencja emocjonalną. W wielu obszarach życia przyjmujesz postawę roszczeniową.

Niedostateczna samokontrola lub samodyscyplina

Słabo tolerujesz przeciwności losu. Nie radzisz sobie z frustracją. Łatwo ulegasz impulsom i emocjom, co sprzyja kłopotom w relacjach z innymi osobami w pracy, w rodzinie, w gronie znajomych. Masz problemy z realizacją długoterminowych celów.

Czasem schemat ten przybiera postać nadmiernego unikania nieprzyjemnych doznań. Nie chcesz podjąć wysiłku związanego z potencjalnym zmęczeniem. Unikasz konfliktów za wszelką cenę. Wolisz nie brać odpowiedzialności za różne sprawy. To wszystko razem poważnie utrudnia rozwój osobisty i pozbawia możliwości czerpania satysfakcji z własnego potencjału.

Jak budować adekwatne poczucie własnej wartości, odsyłam was tutaj.

Następny wpis przybliży nam konsekwencje baraku dawania dziecku bezwarunkowej akceptacji i miłości.

Źródło:

Young J.; Klosko J. S.; Weishaar M. E.; Terapia schematów. Przewodnik praktyka; Wyd: GWP; 2020

Udostępnij:

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.