Propozycja zabawy z piosenkami jest przeważnie z entuzjazmem odbierana przez maluchy. W ten sposób można zająć kilkumiesięczne niemowlę. Dla kilkulatków będzie to również bardzo atrakcyjna zabawa. Niewątpliwym walorem tego pomysłu jest fakt, że całą aktywność dziecko wykonuje we współpracy z rodzicem lub innym opiekunem. Czuje się ważne, sprawcze, może wykazać się pomysłowością.
„Piosenki ze słoika” to propozycja zabawy, która składa się z kilku elementów.
Na początku przygotuj przezroczysty plastikowy słój. Wspólnie z dzieckiem wybierzcie obrazki, które będą symbolizowały ulubione utwory dziecięce. Obrazek autobus będzie symbolizował piosenkę „Koła autobusu kręcą się”, obrazek pieska, „Pieski małe dwa”. W taki sposób przygotujecie ilustracje do wszystkich ulubionych i śpiewanych przez dziecko piosenek. Wykorzystajcie kolorowanki do druku, wycinki z gazet, wydrukowane zdjęcia obiektów. Umówcie się, który obrazek będzie odpowiednikiem konkretnej piosenki. Obrazki umieśćcie w słoju.
Dziecko może losować kartkę na dwa sposoby.
Pierwszy to wyciągnięcie przypadkowej kartki ze słoja przy zamkniętych oczach.
Drugi to zamieszanie kartkami w słoju i sprawdzenie, która kartka swoim obrazkiem najbardziej przylega do wewnętrznej ścianki słoja.
Po wylosowaniu należy zaśpiewać ten utwór. Zróbcie to razem z dzieckiem jako duet. Jeśli maluch chce być solistą, pozwólcie mu na to. Możecie zaaranżować estradowe elementy typu kurtyna i mikrofon, podkład muzyczny, nagranie, strój estradowy. Elementy ruchu przy muzyce są zawsze mile widziane.
Dzieci mniej mówiące mogą wskazywać paluszkiem obrazek i słuchać wylosowanej piosenki aktywując się przy niej na miarę swoich możliwości.
Doceniaj ekspresję swojego dziecka. Wspieraj je w jego pomysłowości. Wykaż szczery entuzjazm. Bij brawo i proś o bisy. Takie działania sprzyjają budowaniu serdecznej więzi dziecka z rodzicem. Dziecku dają radość, rozwijają kreatywność i budują poczucie wartości.
Badania nad mózgiem wskazuję, że zabawy z muzyką angażują wiele zmysłów jednocześnie. Pomagają w nauce. Rozwijają pamięć i język. Aktywizują obie półkule mózgowe, przygotowując ten organ do bardziej złożonych umiejętności.
Źródło:
Silberg J. 125 zabaw umysłowych dla maluchów, wyd. K.E. Liber Warszawa 2022
Najnowsze komentarze