ethnic boy playing ukulele while sitting with mother and sister

Propozycja zabawy z piosenkami jest przeważnie z entuzjazmem odbierana przez maluchy. W ten sposób można zająć kilkumiesięczne niemowlę. Dla kilkulatków będzie to również bardzo atrakcyjna zabawa. Niewątpliwym walorem tego pomysłu jest fakt, że całą aktywność dziecko wykonuje we współpracy z rodzicem lub innym opiekunem. Czuje się ważne, sprawcze, może wykazać się pomysłowością.

„Piosenki ze słoika” to propozycja zabawy, która składa się z kilku elementów.

Na początku przygotuj przezroczysty plastikowy słój. Wspólnie z dzieckiem wybierzcie obrazki, które będą symbolizowały ulubione utwory dziecięce. Obrazek autobus będzie symbolizował piosenkę „Koła autobusu kręcą się”, obrazek pieska, „Pieski małe dwa”. W taki sposób przygotujecie ilustracje do wszystkich ulubionych i śpiewanych przez dziecko piosenek. Wykorzystajcie kolorowanki do druku, wycinki z gazet, wydrukowane zdjęcia obiektów. Umówcie się, który obrazek będzie odpowiednikiem konkretnej piosenki. Obrazki umieśćcie w słoju.

Dziecko może losować kartkę na dwa sposoby.

Pierwszy to wyciągnięcie przypadkowej kartki ze słoja przy zamkniętych oczach.

Drugi to zamieszanie kartkami w słoju i sprawdzenie, która kartka swoim obrazkiem najbardziej przylega do wewnętrznej ścianki słoja.

Po wylosowaniu należy zaśpiewać ten utwór. Zróbcie to razem z dzieckiem jako duet. Jeśli maluch chce być solistą, pozwólcie mu na to. Możecie zaaranżować estradowe elementy typu kurtyna i mikrofon, podkład muzyczny, nagranie, strój estradowy. Elementy ruchu przy muzyce są zawsze mile widziane.

Dzieci mniej mówiące mogą wskazywać paluszkiem obrazek i słuchać wylosowanej piosenki aktywując się przy niej na miarę swoich możliwości.

Doceniaj ekspresję swojego dziecka. Wspieraj je w jego pomysłowości. Wykaż szczery entuzjazm. Bij brawo i proś o bisy. Takie działania sprzyjają budowaniu serdecznej więzi dziecka z rodzicem. Dziecku dają radość, rozwijają kreatywność i budują poczucie wartości.

Badania nad mózgiem wskazuję, że zabawy z muzyką angażują wiele zmysłów jednocześnie. Pomagają w nauce. Rozwijają pamięć i język. Aktywizują obie półkule mózgowe, przygotowując ten organ do bardziej złożonych umiejętności.

Źródło:

Silberg J. 125 zabaw umysłowych dla maluchów, wyd. K.E. Liber Warszawa 2022

Udostępnij:

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.