photo of people doing handshakes

Konflikty wewnętrzne matki pracującej mogą wynikać z różnych czynników i mogą być dość powszechnie wśród osób, które łączą obowiązki zawodowe z rolą rodzica. Poniżej przedstawiam kilka potencjalnych obszarów konfliktu wewnętrznego oraz sugestie, jak sobie z nimi radzić:

Zarządzanie czasem

Matki pracujące często zmagać się muszą z ograniczonym czasem, co może prowadzić do poczucia winy z powodu braku czasu spędzanego z dziećmi. Ważne jest, aby starannie planować czas i być elastycznym w przypadku nieprzewidzianych sytuacji. Ustanowienie priorytetów i realistycznych oczekiwań co do czasu może pomóc zminimalizować ten konflikt.

Poczucie winy

Matki często odczuwają presję społeczną i wewnętrzną, która powoduje poczucie winy z powodu pracy zawodowej. Ważne jest, aby zrozumieć, że praca zawodowa może być satysfakcjonująca i pozytywnie wpływać na rodzinę poprzez zapewnienie stabilności finansowej. Przyjęcie postawy akceptacji i docenienie swoich osiągnięć zawodowych może pomóc zmniejszyć niszczące poczucie winy.

Dbanie o siebie

Matki pracujące często zapominają o własnej opiece nad sobą ze względu na liczne obowiązki. Dbając o siebie fizycznie i emocjonalnie, matki mogą zminimalizować stres i lepiej radzić sobie zarówno w pracy, jak i w domu. Stawianie potrzeb innych ponad swoje bywa typowym pomieszaniem priorytetów wśród mam.

Wsparcie społeczne

Brak wsparcia społecznego może prowadzić do poczucia izolacji i samotności. Ważne jest, aby szukać wsparcia wśród rodziny, przyjaciół, a także kolegów z pracy. Uczestniczenie w grupach społecznych przeznaczonych dla matek może działać wspierająco. Dzielenie się doświadczeniami i obawami z innymi matkami pracującymi i nie tylko z matkami może być pomocne.

Skorzystanie z konsultacji ze specjalistą w zakresie wspierania rozwoju dziecka jest jednym ze sposobów wzmocnienia siebie jako rodzica z wykorzystaniem wsparcia zewnętrznego.

Formy i czas pracy

Matki zazwyczaj bardzo silnie przeżywają fakt pozostawienia swojego dziecka na rzecz pracy zawodowej. Czasem staje się to główną przyczyną nie podejmowania aktywności zawodowej. Poszukiwanie elastycznych rozwiązań w zatrudnieniu, takich jak praca online czy elastyczne godziny pracy, może pomóc w łatwiejszym pogodzeniu obowiązków zawodowych i rodzinnych.

Ustalenie granic

Ważne jest, aby umieć wyznaczać granice między pracą a życiem rodzinny. Matki pracujące mogą próbować tworzyć jasne rozgraniczenia czasowe i emocjonalne, aby uniknąć poczucia, że zawsze są w pracy. Należy niwelować skutki skłonności przenoszenia napięć z obszaru zawodowego na rodzinny i odwrotnie. Należy zwrócić uwagę i skutecznie przeciwdziałać niespójnym stylom zachowania, które pojawiają się w poszczególnych rolach kobiety.

Rozwiązanie konfliktu wewnętrznego matki pracującej wymaga czasu, samoświadomości i elastyczności. Każda rodzina i sytuacja są unikalne, więc istotne jest dostosowanie strategii do własnych potrzeb i warunków życiowych.

Źródła:

Komorowska O. (2018) Aktywność życiowa rodziców wychowujących dziecko z niepełnosprawnością jako istotny element ochrony ich zdrowia, Ekonomia-Wrocław Economic Review 24/2 Acta Universitatis Wratislaviensis No 3858

https://rynekpracy.pl/artykuly/wychowanie-dzieci-a-kariera-dylematy-mlodych-mam

Udostępnij:

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.