Zabawa jest główną aktywnością dzieci. Młodzież i dorośli zajmują się nią w czasie wolnym. Nie jest łatwo znaleźć zabawę lub grę, która stanowiłaby odpowiednie wyzwanie dla wszystkich członków rodziny. Dla uściślenia terminologii, gra to odmiana zabawy, którą realizuje się dla przyjemności. Pojawiają się przy niej emocje i często nieuświadomiona nauka. Gry i zabawy korzystnie wpływają na rozwój dziecka, jego zdrowie i samopoczucie.

Proponują zabawę/grę w geocaching.

(gr. geo – Ziemia, angcache – chować, skrytka, schowek, kryjówka)

Geocaching to gra terenowa polegająca na poszukiwaniu skrytek, które zostały ukryte przez innych uczestników gry. Ukrycie skrytki wymaga pomysłowości i dostosowania się do reguł gry. Pojemniczki – skrytki mogą być różnej wielkości. W środku znajdują się często jakieś gadżety. Nie chodzi o ich wartość materialną, a raczej o emocjonalną. Co można umieścić w takim pojemniku, wyjaśniają zasady gry. Na pewno znajdziecie tam specjalną listę odkrywców, do której możecie się dopisać. Miejsce ukrycia jest przekazywane poszukującym przez wprowadzenie współrzędnych geograficznych przez autora schowka. Każdy może nim zostać. Zabawa wymaga poufności, żeby nikt spoza graczy nie dostał się do skrytki. Są emocje.

Miejsce ukrycia jest często wybierane ze względu na lokalną ciekawostkę. Mogą to być punkty na mapie interesujące pod względem przyrodniczym, geograficznym, historycznym lub widokowym. Kryjówki znajdują się najczęściej na łonie natury.

Są szczegółowe zasady ekologicznego podejścia do otaczającej nas przyrody dla wszystkich graczy. Istnieje etykieta obowiązująca wszystkich uczestników tej przygody. Poznacie ją w publikacjach miłośników tego rodzaju spędzania wolnego czasu oraz w specjalnej aplikacji.

Do zabawy potrzebna jest aplikacja Geocachig możliwa do pobrania na różne urządzenia. W jej serwisie znajdziecie szczegółowe zasady i wskazówki do przeprowadzenia gry. Dostaniecie również informacje o charakterze krajoznawczym miejsc, które będziecie przeszukiwać.

Główną ideą tej zabawy jest zachęcanie do odwiedzania ciekawych miejsc i aktywność fizyczna na świeżym powietrzu. Inne walory to atrakcyjne spędzanie wolnego czasu samotnie lub w grupie podobnych zapaleńców. To doskonała forma rozrywki dla całej rodziny.

Każdy uczestnik ma okazję zaangażować się w przygodę odkrywców. Osoby, które mają trudność z rozstaniem się z telefonem, będą mogły z niego korzystać. Pozostanie on jedynie narzędziem do realizacji celu. Uwaga będzie skupiała się na kreatywnym myśleniu, działaniu i emocjach.

Wszystko to w połączeniu z kontaktem z naturą będzie działało relaksująca, odświerzająco wręcz terapeutycznie.

Wyprawa w poszukiwaniu skrytki może stać się inspiracją do innych pożytecznych działań, takich jak: podnoszenie sprawności fizycznej, rozmowy z bliskimi, gromadzenie wiedzy przyrodniczej, technicznej i być może z innych dziedzin nauki, autentyczne przeżywanie emocji, rozbudzanie kolejnych pasji.

Geocaching to zdrowa forma spędzania wolnego czasu w swojej najbliższej okolicy. Liczba aktywnych skrytek w Polsce to ponad 52 tysiące. W Europie i na świecie są miliony. Aplikacja może się przydać na wyjazdach bliższych i dalszych.

Jest okazja podnieść się z kanapy. 😊

Następny wpis będzie o innej zabawie terenowej dla dzieci i nie tylko.

źródła:

Ewa Palamer-Kabacińska; Agnieszka Leśny; Eduacja przygodą; Warszawa 2020

https://pl.wikipedia.org/wiki/Geocaching
Udostępnij:

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.