happy siblings on yacht deck
Zachowania seksualne dziecka nie są aktem świadomej zgody. Tylko dorosły w pełni odpowiada za jakość i charakter relacji z dzieckiem.

Kategorie zachowań seksualnych

Zachowania seksualne można podzielić na kilka kategorii, które mają swój odpowiednik w zachowaniach dorosłych.

  1. Przestrzeganie granic osobistych
  2. Ekshibicjonizm
  3. Zainteresowanie seksualnością, zdobywanie wiedzy w tym zakresie
  4. Zachowania związane z rolami płciowymi
  5. Niepokój seksualny
  6. Natarczywość seksualna
  7. Zachowania woyeurystyczne, czyli skłonność do podglądactwa

Normatywne zachowania seksualne dzieci młodszych

U chłopców i dziewczynek w wieku od 2 do 5 lat pojawiają się podobne zachowania o charakterze seksualnym. Może wtedy zdarzyć się brak respektowania strefy intymnej innych osób. Dziecko przysuwa się zbyt blisko do innych ludzi. Przytula się do osób, których nie zna. Dotyka ich narządów płciowych. Pokazuje swoje narządy płciowe innym dzieciom lub osobom dorosłym. Próbuje dotykać piersi matki lub innej kobiety. Próbuje obserwować ludzi kiedy są nadzy lub się rozbierają. Denerwuje się, kiedy dorośli się całują. Dotyka swoich narządów płciowych przebywając w domu jak i w miejscach publicznych. Masturbuje się ręką lub przy użyciu zabawki.

Normatywne zachowania seksualne dzieci starszych

Dzieci w wieku od 5 do 9 lat bez względu na płeć podobnie jak młodsze są zainteresowane, kiedy widzą ludzi nagich lub rozbierających się. Chcą oglądać nagość w telewizji i na zdjęciach. Nieco mniej, ale jednak wiąż nie zachowują odległości intymnej w kontaktach z innymi ludźmi. Dotykają swoich narządów płciowych. Robią to jednak tylko w domu. W zabawie udają, że zabawki uprawiają seks.

Miedzy 10 a 12 rokiem życia chłopcy i dziewczynki zaczynają się interesować płcią przeciwną. Wzrasta chęć oglądania nagości w telewizji i na zdjęciach. Chłoną i wiedzę o seksie.

Zmienność natężenia zachowań seksualnych wraz z rozwojem

Natarczywość zachowań seksualnych  u dzieci wraz z wiekiem maleje. Niektóre pojawiają się rzadko inne bardzo często.

Opisane zachowania pochodzą z analizy badań Inwentarzem Dziecięcych Zachowań Seksualnych. Autorzy tego badania mieli na celu określić związek między zachowaniami seksualnymi dziecka a wykorzystaniem seksualnym. Klinicyści przebadali dzieci, które nie doświadczyły nadużycia seksualnego. Dołożyli starań, aby badania były rzetelne.

Odpowiedzi w  badaniach i opisu zachowań dzieci dokonywali ich rodzice.

Wymienione wyżej zachowania można uznać za normatywne. Do nich należy dołożyć jeszcze inne, jako rzadziej pojawiające się aktywności o zabarwieniu seksualnym.  Rysunki narządów płciowych, dotykanie intymnych części ciała innego dziecka, zwierzęcia. Mówienie w kokieteryjny sposób i za bardzo spoufalanie się z dorosłymi płci przeciwnej. Próby rozbierania wbrew woli innych dzieci lub dorosłych. Opowiadanie o aktach płciowych.

Wpływ środowiska rodzinnego na zachowania seksualne dzieci

W kolejnym wpisie zapoznam Was jakie były wnioski z tych badań. Jaki jest związek między zachowaniami seksualnymi a innymi problemami zachowania. Jak czynniki związane z rodziną wpływają na zachowania seksualne u dziecka.

Jeśli coś Cię niepokoi i potrzebujesz konsultacji w sprawie zachowań seksualnych Twojego dziecka, zapraszam do kontaktu.

Źródło:

Fredrich W. N. Fisher J. Broughton D. Huston M. Shafran C. R. „ Normatywne zachowania seksualne u dzieci-nowe ustalenai badawcze {w:] Dziecko Krzywdzone nr 4(41) 2012

Udostępnij:

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.