photo of family having fun with soccer ball

Otrzymanie diagnozy o niepełnosprawności dziecka stawia rodzinę w obliczu nowych radykalnych wyzwań. Pojawiają się nowe obowiązki związane z opieką i specjalistyczną rehabilitacją. Rodzice są zmuszeni do przemodelowania dotychczasowych rutyn.

Codzienne emocjonalne wyzwania

Rodzice poddani są dużemu i długotrwałemu stresowi. Wynika on z nowych wyzwań związanych z organizacją wsparcia dla dziecka. Dołącza się niepokój o przyszłość dziecka. Niemożność załatwienia wielu osobistych spraw, często skomplikowana droga pozyskania należnych świadczeń, uzyskanie akceptacji stanu dziecka w środowisku bliższej i dalszej rodziny generuje znaczny wysiłek emocjonalny rodziców.

Obciążenie fizyczne

Opiekunowie dziecka z niepełnosprawnością są obciążeni fizycznie. Opieka nad dzieckiem stanowi większe wyzwanie związane z dźwiganiem, asystą podczas aktywności ruchowej dziecka. W niektórych przypadkach przy zaburzonej lokomocji lub sprzężonej niepełnosprawności ruchowej to obciążenie będzie narastało wraz z wiekiem  dziecka.

Duże koszty

Innym stałym stresorem będą duże koszty związane z rehabilitacją, edukacją, leczeniem. Nakłady finansowe na specjalistyczne wsparcie zdrowia i rozwoju dziecka z niepełnosprawnością są trudne do oszacowania. Są zazwyczaj wysokie i bardzo wysokie. Stanowią znaczne obciążenie budżetów domowych w większości przypadków.

Zmiany w aktywności zawodowej

Realizacja wyzwań zawodowych może byś ograniczona. W szczególności dotyczy to kobiet. Praca zawodowa stanowi główny czynnik pozycji społecznej, pozyskiwania środków finansowych. Jest odskocznią dla domowych obowiązków, które wraz z pojawieniem się członka rodziny z niepełnosprawnością stanowi ważny czynnik balansu życiowego.

Aktywności zawodowej matek dzieci z niepełnosprawnościami poświęcę oddzielny wpis, ponieważ temat wymaga szerszego spojrzenia i głębszej analizy.

Aktywność życiowa jako czynnik prozdrowotny

Aktywność życiowa, czyli praca zawodowa, spędzanie czasu wolnego poza domem, realizacja zainteresowań, aktywność fizyczna od momentu pojawienia się dziecka z niepełnosprawnością będą inne. Warto nadmienić, że aktywność fizyczna i intelektualna obniżają poziom stresu i poprawiają stan emocjonalny.

Pojawienie się dziecka z niepełnosprawnością w jakimś stopniu ograniczy aktywność życiową dorosłych. Warto jednak zminimalizować te ograniczenia w celu profilaktyki zdrowia psychicznego i fizycznego rodziców.

Jak rodzice dziecka z niepełnosprawnością spędzają wolny czas, dowiecie się z kolejnego wpisu.

Źródło:

Komorowska O. (2018) Aktywność życiowa rodziców wychowujących dziecko z niepełnosprawnością jako istotny element ochrony ich zdrowia, Ekonomia-Wrocław Economic Review 24/2 Acta Universitatis Wratislaviensis No 3858

Udostępnij:

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.