happy affectionate family

Wpływ sytuacji rodzinnej na zachowania seksualne dzieci

Z analizy badań wynika, że płeć dziecka oraz dochód rodziny nie mają istotnego wpływu na normatywne zachowania seksualne najmłodszych. Natomiast wiek, w którym było badane dziecko i wykształcenie matki wskazywały różnice. Im młodsze dziecko tym wyższy wynik w badaniu Inwentarzem Dziecięcych Zachowań Seksualnych. To znaczy, że wraz z wiekiem dzieci przejawiają mniej zachowań nacechowanych seksualnie.

Matki, które kształciły się dłużej ujawniały więcej zachowań seksualnych swoich dzieci, niż matki z niższym poziomem wykształcenia.

Zachowania seksualne ujawniały się częściej u dzieci, które w przedszkolu spędzały większą ilość godzin.

Obecność stresu  życiowego i przemocy w rodzinie korelowały z większą częstotliwością opisywanych aktywności. Zachowania agresywne obejmują również sferę seksualną. Wiążą się z problemem wyznaczania granic osobistych i przestrzegania ich.

Ważnym czynnikiem wpływającym na ilość opisywanych w badaniu zachowań dzieci była seksualność w rodzinie. Rodzice, którzy deklarowali swobodne postawy wobec nagości członków rodziny. Wspólne kąpanie się czy spanie oraz łatwy dostęp do różnych publikacji o treściach erotycznych, dostrzegali u swoich dzieci więcej zachowań o charakterze seksualnym.

Nie stwierdzono różnic w poszczególnych badanych grupach etnicznych.

Zachowania seksualna a problemy wychowawcze

Zachowania seksualne dzieci są związane z procesami rozwojowymi i mieszczą się w normie. Opis takich zachowań znajdziecie publikacji “Zachowania seksualne związane z rozwojem dziecka”

Badaniem były objęte dzieci między drugim a dwunastym rokiem życia. Największa częstotliwość takich zachowań przypada na piąty rok życia. Następnie stopniowo maleje.

Interpretacja zachowań dzieci była w gestii matek. Ich wykształcenie istotnie wpływało na wskazywanie zachowań seksualnych. Być może lepiej wykształceni rodzice maja bardziej liberalne podejście wobec seksualności. Mogą mieć również lepsze możliwości obserwowania swojego  dziecka, dzięki czemu łatwiej dostrzegają zachowania seksualne.

Otwartość i szczerość rodzica dotycząca własnej seksualności może sprzyjać bardziej swobodnemu ujawnianiu aktywności o charakterze seksualnym dziecka.

Problemy wychowawcze związane z seksualnością dziecka są powiązane z głównie z przemocą w rodzinie i wysokim poziomem stresu życiowego. Ten ostatni często jest następstwem barku konsekwencji w procesie wychowawczym. W takim środowisku dzieci mają zazwyczaj ograniczone możliwości wyrażania i zaspokajania swoich potrzeb emocjonalnych. Przemocowe  środowiska kształtują u dzieci brak umiejętności obrony granic własnych i szanowania granic osobistych innych ludzi.

Mimo, że zachowania seksualne dzieci są normatywne, ich niektóre nasilone objawy mogą wskazywać na nadużycie wobec dzieci. W razie rodzicielskich obaw związanych z seksualnością dziecka warto skonsultować problem ze specjalistami od rozwoju i zdrowia dzieci. Im będzie łatwiej wskazać zachowania lub grupy zachowań, które są niepokojące  i wymagają podjęcia odpowiednich działań.

Źródło:

Fredrich W. N. Fisher J. Broughton D. Huston M. Shafran C. R. „ Normatywne zachowania seksualne u dzieci-nowe ustalenai badawcze {w:] Dziecko Krzywdzone nr 4(41) 2012

Udostępnij:

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.