Przygotowywanie zdrowych, zbilansowanych posiłków dla małych dzieci jest nie lada wyzwaniem dla rodziców. Jeszcze większym wyzwaniem jest wdrożenie malca do zdrowego stylu jedzenia. Można znaleźć w różnych publikacjach całą masę porad, opinii, zaleceń i gotowych przepisów, jak karmić małe dziecko i jak układać jego dietę. Pamiętaj, dieta perfekcyjna nie istnieje. Najlepszą z możliwych trzeba odkryć dla własnego dziecka samodzielnie, ewentualnie przy wsparciu dietetyka. Wszystko spoczywa w rękach rodziców i są w tym niezastąpieni. Babcie, ciocie, nianie i wszyscy inni powinny bezwzględnie dostosować się do decyzji rodziców w kwestii żywienia ich dziecka. Warto omówić takie sprawy zanim maluszek pojawi się w rodzinie.

Przedstawię 10 wskazówek jak wypracować zdrowe nawyki żywieniowe u dzieci.

1. Skoncentruj się na zbilansowanej diecie każdego dnia.

W posiłkach dziecka powinny znaleźć się składniki ze wszystkich grup produktów spożywczych. Skrobia pochodzić może z pieczywa, ryżu, kasz, makaronów, ziemniaków. Białko organizm dziecka pozyskuje z mleka, sera, jogurtów, soi. Powinny pojawić się produkty bogate w żelazo, takie jak orzechy, fasola, jaja, mięso i ryby. W posiłkach każdego dnia muszą być różne owoce i warzywa.

2. Wypracuj regularność posiłków i przekąsek.

Wprowadzenie stałych pór jedzenia pomaga rozwijać się świadomość głodu i sytości. Dziecko będzie uczyło się rozpoznawać sygnały płynące z jego ciała. Regularne jedzenie sprzyja utrzymywaniu energii przez maluszka oraz prawidłowemu odżywieniu i wzrostowi ciała.

3. Od początku ogranicz jedzenie, które ma w sobie dużo cukru, soli i tłuszczu.

Ogranicz do minimum słodycze, solone chrupki, słodzone napoje. Nie mogą one stać się codzienną przekąską, ponieważ wyprą wartościowe produkty z menu dziecka ze szkodą dla jego zdrowia. Mogą pojawić się jedynie okazjonalnie i bardzo rzadko.

4. Kontroluj czy Twoje dziecko jest odpowiednio nawodnione.

Dzieci są najczęściej bardzo aktywne i wtedy tracą dużo wody z organizmu, a także zapominają się napić. Wyrabiaj nawyk systematycznego picia między posiłkami. Zadbaj, żeby woda była w zasięgu ręki dziecka. Jeśli trzeba, przypominaj o konieczności picia.

5. Nie stosu presji i przymusu jedzenia.

Jeśli dziecko uparcie nie chce zjeść posiłku, nie nalegaj, powróćcie do przyjemnych zabaw i skorzystaj z nadarzającej się chwili, żeby wrócić do jedzenia. Naciski wywołają efekt odwrotny od zamierzonego. Posiłek zacznie dziecku koszarzyć się z przykrościami.

6. Dawaj przykład.

Zasad zdrowego odżywiania dziecko uczy się obserwują Ciebie. Daj przykład co, jak i kiedy należy jeść. W ten sposób szybciej osiągniesz efekty edukacyjne, niż przez słowne instruowanie dziecka jak ma się odżywiać.

7. Pamiętaj o witaminach.

Małe dzieci powinny dodatkowo przyjmować witaminami i mikroelementami. Dawki są zmienne i zależą od pory roku, rozwoju dziecka, wieku, stanu zdrowia. Najrozsądniej jest taką suplementację prowadzić pod kontrolą lekarza.

8. Włącz do codziennego menu zdrowe przekąski.

Czasem dzieci zapominają o jedzeniu. Zbyt długie przerwy między posiłkami nie są dobre dla utrzymania energii i odżywienia małego organizmu. Podawaj dziecku regularnie między głównymi posiłkami przekąski z warzyw, owoców, nasion, orzechów, jogurtów czy sera.

9. Unikaj przy dziecku negatywnych rozmów o jedzeniu, diecie, wyglądzie ciała.

To, w jaki sposób dorośli rozmawiają o jedzeniu, o dietach, o swoich kształtach, ma ogromny wpływ na to jak dzieci czują się ze swoim ciałem. Ten wpływ będzie oddziaływał również w wieku dorastania. Rozmawiaj z dzieckiem, dlaczego ludzie różnią się między sobą, kształtem, rozmiarem, sposobem odżywiania. Starsze zachęcaj do poznawania wiedzy o ludzkim ciele z wartościowych książek i programów. To wszystko pomoże mu akceptować swoje ciało i czuć się bardziej pewnym siebie.

10. Baw się ze swoim dzieckiem przy okazji jedzenia.

Staraj się, żeby jedzenie było fajnym, razem spędzonym czasem, żeby kojarzyło się z zabawą. Organizujcie sobie pikniki w domu lub poza domem, razem gotujcie, dekorujcie potrawy, bawcie się w role – kucharz, kelner itp. Wymyślajcie nowe potrawy ze zdrowych produktów.

źródło:

  • Klaudia Piotrowska Madej, Agnieszka Żychowicz, Smart Hand Model, Gdańsk 2017
  • ABC, Spring issue, March-July 2019, issue 48
Udostępnij:

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.