Do drugiego roku życia myślenie dziecka jest na poziomie sensoryczno- motorycznym. (J. Piaget) W tym czasie maluszki powinny mieć szansę na optymalną ilość wrażeń ruchowych i doświadczeń pochodzących ze wszystkich zmysłów. To są niezbędne warunki, aby ich myślenie dalej rozwijało się prawidłowo.
⚫️ Ekrany dostarczają wrażeń ruchowych i dotykowych jedynie dla jednego dziecięcego paluszka. 
⚫️ Wrażenia sensoryczne: wzrokowe, słuchowe podane są w wersji nienaturalnej i przeładowanej.
⚫️ Zabawa z ekranem kradnie dziecku czas i okazję na doświadczanie świata przez zmysł ruchu, czucia powierzchniowego, głębokiego, powonienie. To może mieć fatalne skutki dla rozwoju myślenia w następnych okresach rozwojowych i jakość życia w dorosłości.

Rodzice, nie dopuście do powstania uzależnienia! Ten rodzaj uzależnienia leczony jest podobnie jak alkoholizm, narkomania, lekomania i wiele innych. Takie leczenie musi prowadzić lekarz psychiatra i psychoterapeuta uzależnień od multimediów. Wtedy moja propozycja zabaw już się nie przyda.

Jeśli maluch ma kontakt z cyfrowym światem i ciągnie go do niego, warto znać propozycję zabaw alternatywnych i je zastosować, by nie popaść w pułapkę uzależnienia.

Oto 10 propozycji zabaw, które są alternatywą dla zabawy urządzeniami cyfrowymi:

1. Masaż

Masaż, który może mieć formę przytulania, głaskania, drapania wykonywany przez rodziców przynosi dzieciom uspokojenie, wyciszenie, relaks. Zaspokaja głód sensoryczny i często emocjonalny. Dziecko czuje się ważne, szczęśliwe, bo ma rodzica dla siebie.

2. Śpiewanie z pokazywaniem

Śpiewanie dziecięcych piosenek, pląsy, taniec, to naturalna ekspresja maluchów. Przy odpowiednim doborze utworów, rodzice mogą zaproponować bardzo atrakcyjne zabawy z ruchem przy muzyce. Wymyślajcie je sami lub wzorujcie się na gotowych filmach np. z YouTube. Wspólna zabawa z mamą i tatą będzie wielką frajdą. Spodziewajcie się beczki śmiechu.

3. Wspólne gotowanie

Wspólne gotowanie daje wiele korzyści dla rozwoju dziecka i jest na tyle ekscytujące, że dziecko powinno zrezygnować ze smartphone lub tableta na rzecz wspólnej przygody w kuchni.

4. Zabawy z bieżącą wodą

Najlepszym miejscem do takich zabaw będzie kuchnia, łazienka, ogród. Chlapanie wodą, obserwowanie lejącej się wody i siły strumienia, przelewanie to niezwykle zajmujące zajęcie. Pamiętam jednego małego szkraba, który potrafił trzymać w rączce wąż ogrodowy, z którego leciał mały strumień wody i był tym oczarowany. Przyglądał się, manipulował wężem, strumieniem, napełniał konewkę, małe wiaderko. Mógł to robić bardzo, bardzo długo.

5. Słuchanie ulubionych melodii lub odgłosów natury

Zabierzcie dziecko na spacer. Zwróćcie jego uwagę na odgłosy natury. Rozpoznawajcie je i nazywajcie. Jeśli nie możecie słuchać oryginału, włączcie nagranie z dźwiękami natury i spędźcie przy nim wspólny czas. Zrelaksujecie się. Rozbudzisz w dziecku zainteresowanie światem dźwięków i natury. Będzie to mini trening uważności.

6. Zabawa akustycznymi zabawkami

Natarczywe bodźce dźwiękowe pochodzące z urządzeń cyfrowych zastąp dźwiękami z zabawki akustycznej. Wykorzystaj do tego wszystkie instrumenty muzyczne zabawkowe lub prawdziwe oraz garnki, pokrywki, miski, łyżki również zabawkowe albo prawdziwe. Dzieci uwielbiają walić dwoma metalowymi pokrywkami o siebie. Ćwiczą sprawczość działania oraz kontrolę napięcia mięśni rączek.

7. Zabawa wibrującymi zabawkami

Odczuwanie wibracji, często połączone z dźwiękiem, zaspokaja potrzebę wrażeń sensorycznych w tym zakresie. Dziecko może eksperymentować i obserwować jak wibracje przenoszą się na inne przedmioty i co się wtedy dzieje. To jest bardzo ciekawe i zajmujące dla malucha.

8. Zabawa na basenie

Wyjście na basen to nie tylko zabawa z wodą, ale bezcenny czas spędzony z rodzicami i inwestycja w rozwój dziecka w wielu sferach. Polecam publikację: „Po co są potrzebne zajęcia basenowe dla niemowląt i małych dzieci?”

9. Spacer

Wyjście z domu naturalnie izoluje dziecko od urządzeń cyfrowych. Nie zdradzajcie się, że macie je przy sobie;). Spacer jest okazją, żeby zainteresować dziecko realnym światem. Musicie sami mu pokazać jak to się robi.

10. Zabawa ze zwierzętami domowymi

Kontakt ze zwierzętami daje ogromne korzyści dla zdrowia i emocji dzieci. Deficyty uczuć lepiej kompensować towarzystwem jakiegoś czworonoga niż urządzeniami cyfrowymi. Zachęcam do zapoznania się z wpisami z lutego i marca tego roku o znaczeniu zwierząt dla zdrowia człowieka.

Wszystkie propozycje mają jeden wspólny czynnik. Tym czynnikiem jest rodzić, który inicjuje alternatywne zabawy dla zabaw z ekranem, pokazuje jak to się robi, zachęca, motywuje i jest konsekwentny. Ogromna odpowiedzialność spoczywa na rodzicach, by uchronić swoje pociechy od niewłaściwego korzystania z urządzeń cyfrowych.

źrodło:

 • http://wyborcza.pl/7,75400,21880733,tabletowe-dzieci.html
 • Marta Baj-Lieder, Agnieszka Borowska-Kociemba, Kręć się, biegaj, baw się z nami, Gdańsk 2016
 • Klaudia Piotrowska Madej, Agnieszka Żychowicz, Smart Hand Model, Gdańsk 2017
 • Jean Ayres, Dziecko, a integracja sensoryczna, Gdańsk 2015
 • Integracja Sensoryczna, kwartalnik PSTIS
 • Maria Borkowska, Kinga Wagh, Integracja sensoryczna na co dzień, Warszawa 2010
 • Agata Maria Kokocińska przy współpracy z Tadeuszem Kaletą i Dorotą Lewczuk, Zooterapia z elementami etologii, Kraków 2017
 • ABC Spring issue 48, March-July 2019
Udostępnij:

2 komentarze do “10 propozycji, które są alternatywą dla zabaw z urządzeniami multimedialnymi

 • irina

  Ciekawy artykul, duzo przydatnych informacji!

  Odpowiedz
  • Monika Paczkowska

   Dziękuję. Zachęcam do śledzenia kolejnych wpisów.

   Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.