three people in white suit

Małe dzieci fascynują się światem owadów. Pomyślcie, ile w dziecięcej biblioteczce jest książeczek o życiu fruwających robaczków, ile bajek obejrzeliście, w których bohaterami były małe skrzydlate zwierzątka. Szczególną sympatią cieszą się pszczoły. Ich ukąszenie bywa bolesne a czasem bardzo niebezpieczne, to poza tym pożytki z nich są ogromne.

Warto dać szerszą przestrzeń do rozwijania dziecięcych zainteresowań światem pszczół.

Dobrym pomysłem będzie działanie w realnym świecie tych owadów.

Zaplanujcie wycieczkę do pasieki.

Jeśli nie macie alergii na ukąszenie pszczół i jesteście gotowi na przygodę, wybierzcie się do pasieki. Znajdźcie pszczelarza w swojej okolicy, który ma doświadczenie w oprowadzaniu przedszkolnych wycieczek po swojej pasiece. Podpowie wam jak przygotować się do bezpiecznego zwiedzania świata pszczół. Zapewne podpowie, jak się ubrać. Przygotuje dla was odpowiednie kapelusze z siatką.

Pszczelarstwo jest zazwyczaj pasją tych ludzi. Mają wielką wiedzę o życiu owadów i potrafią wspaniale opowiadać o pracy w pasiece i zwyczajach swoich podopiecznych. Chętnie oprowadzają gości. Pokażą wiele ciekawostek i największą z nich – wnętrze ula. Zwiedzanie pasieki róbcie pod przewodnictwem jej właściciela. Nie róbcie tego na własną rękę. To będzie korzystniejsze dla ludzi i pszczół również.

Wizyta w pasiece będzie ogromną przygodą i inspiracją do zabaw oraz edukacji. Dzieci chętnie zadają pytania, na które pszczelarz z przyjemnością i osobistym zaangażowaniem odpowiada. Wiedza przyrodnicza poszerza się i dzieje się to w spontanicznych naturalnych warunkach. Nauka staje się przyjemna zabawą i fascynującą przygodą, Takie pozyskiwanie wiedzy daje najlepsze efekty. Wizyta w pasiece inspiruje do dalszych poszukiwań z innych źródeł wiedzy o życiu owadów.

Wspólne przeżycia podczas takiej wyprawy wzmacniają relacje dziecka z rodzicem. Warto więc stwarzać okazje do atrakcyjnego i nietuzinkowego spędzana wspólnego czasu. Dorosłym zazwyczaj udzielają się emocje związane z pszczelarską przygodą. Nie często bywamy między ulami. Taka wycieczka jest też nauką, jak można ciekawie spędzić czas poza domem (komputerem).

Jeśli nie możecie odwiedzić pasieki, pozostaje jeszcze kilka sposobów, żeby poznać świat pszczół.

Kulinarne zabawy z miodem

Maluchy kochają słodki smak. Najlepiej, jeśli pozyskają go właśnie z miodu. Przygotujcie wspólnie dania z dodatkiem miodu. Możecie wymyślać swoje przepisy na dania i napoje. Trenujcie przy okazji mindfulness, np. smak owsianki z miodem i bez niego. Opowiedzcie sobie nawzajem o doświadczeniach sensorycznych takiej degustacji. Opowiedz dziecku, dlaczego pszczoły produkują miód i jakie są inne korzyści dla człowieka z tych owadów.

Zabawy z węzą

Węza to szablon wosku z wytłoczonymi kształtami komórek pszczelego plastra. Umieszcza się je w specjalnych ramkach w ulu. Tam pszczoły odbudowują na niej wosk, który jest elementem do utrzymywania miodu. Nie znam się na tych sprawach zbyt dobrze 😉. Pytajcie o takie fakty pszczelarza.

Węza jest świetnym materiałem do zabaw. Po zgnieceniu w ciepłej rączce staje się masą plastyczną. Można z niej wykonać wymyślne figurki. Formułować w przeróżne kształty. Jest ciekawa w dotyku i ma lekko miodny zapach. To daje wyjątkowe wrażenia sensoryczne. Dotykanie arkuszy węzy stymuluje zmysł czucia powierzchniowego. Wytłoczone symetryczne wzorki są bardzo ciekawe i zachęcają do eksperymentowania z materiałem.

Ze starszymi dziećmi możecie wykonać świece z węzy lub roztopionego wosku pszczelego. Plaster węzy roluje się dość ciasno wokół knota z bawełnianego sznurka i ekologiczna świeca gotowa. Węzę można roztopić i zalać nią ustabilizowany knot w formie. Po zastygnięciu będzie gotowa świeca z wosku pszczelego. Taki eksperyment powinien być okazją do rozmowy o zasadach używania otwartego ognia.

Kreatywne prace plastyczne

Pszczeli wosk możecie wykorzystać do kreatywnych prac plastycznych. Eksperymentujcie z batikiem.

Rysujcie kredkami woskowymi wspominając o pożytkach jakie mamy z hodowli pszczół. Wykonajcie takie kredki samodzielnie. Przepis znajdziecie tutaj.

Projekt ula to twórcze wyzwanie dla malucha. Ul ma być ładny i wygodny dla swoich mieszkańców. Projekt może powstać na kartce papieru lub wykonajcie go z użyciem kartonowego pudełka. Może powstanie cała pasieka.

Pszczółkowy teatrzyk

Postacie pszczółek wykonane z papieru lub innego lekkiego materiału przymocujcie do mocnej nitki. Drugi jej koniec przywiążcie do kijka. Powstanie coś w rodzaju – pszczoła na wędce. Wykonajcie kilka takich postaci do domowego teatrzyku. Podzielcie się na role. Unoszone w rękach kijki poruszaj pszczółkami, które sprawiają wrażenie jakby latały. Fruwające pszczoły mogą rozmawiać o życiu w ulu lub o podróżach do lasu lub na pole. Maluchy chętnie wkładaj w takie przedstawienie własne emocje i przeżycia. Można wiele dowiedzieć się o wrażliwości swojego dziecka.

Życie pszczół to prawdziwa inspiracja do fajnej zabawy i własnego rozwoju.

Jakie szczegółowe  korzyści rozwojowe dają zaproponowane zabawy, chętnie wyjaśnię w indywidualnej rozmowie. Zapraszam do kontaktu.

Udostępnij:

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.